Vánoční františek je společně s purpurou jednou ze starých vánočních tradic, díky kterým svou domácnost provoníte a dokreslíte tak dokonalou atmosféru svátků. Ačkoli populární jsou už staletí, takových františků se u nás i v současné době každý rok prodají miliony.
K jeho výrobě se využívá kadidlo, které se k nám musí dovážet až z Jemenu či Somálska, popisuje iDNES. František, nebo někdy také kominíček, je vlastně malý kužel z černého uhlí a pryskyřice, který po zapálení svou vůní připomíná typickou atmosféru Vánoc.
Důležitou součástí františků je pravé kadidlo neboli olibanum. Jde o přísadu získávanou ze stromů jménem kadidlovník pravý. Ten se v České republice najít nedá a ve světě je až na pár kousků pěstován v botanických zahradách.
300 let stará tradice
Tradice pálení františků je podle Českého rozhlasu už více než 300 let stará. „František svou podobu za tři století nejspíše nezměnil,“ říká jejich výrobce Petr Hradecký. V křesťanské tradici je kadidlo jedním ze tří darů, který nesou tři králové Ježíškovi.
Podle pověsti měla vůně františka pomoci lidem povznést se nad problémy a lidská trápení. Název františek tyto malé vonné kužely nejspíš získaly po zakladateli novodobého pojetí Vánoc Františku z Assisi, uvádí Prima living.
Někteří lidé však mají při pálení františka problémy, a dokonce se podle iDNES často obracejí na výrobce a ptají se jich, proč jim nechce kadidlo hořet. Jeho správné pálení přitom není nijak komplikované, člověk jen musí vědět, jak na to.
Špičku františka je třeba podržet zhruba 15 vteřin nad plamenem svíčky. Pomalu s ním otáčejte, aby se zapálil rovnoměrně po celém vrchu. Po vytažení z plamene je vhodné františka ještě mírně rozfoukat, radí Prima living.
Mnoho lidí si plete františka s purpurou, rozdíl mezi nimi je přitom poměrně výrazný. Purpura je totiž směs aromatických bylin a koření, ke kterým se přidávají vonné esence, jde tak o něco úplně jiného. Společné mají každopádně s františkem jedno: vašemu domu přinesou vůni, kterou o Vánocích potřebuje.
Zdroj: iDNES, Český rozhlas, Prima living
Autor: Šárka Cvrkalová