Ke Štědrému dni nepatří jen salát a řízek, ale také houbový kuba. Staročeská klasika z krup vás zasytí

Zdroj: Profimedia

Čtvrtá adventní neděle je za námi, což znamená, že jsme zase o krok blíž ke štědrovečerní tabuli. Vánoce jsou v tuzemsku spojeny nejen s kaprem a salátem, ale také s houbovým kubou, jehož historie je delší, než by se mohlo zdát. Nyní si tato pochoutka opět nachází cestu do českých kuchyní. 

Kapr a salát – tuto štědrovečerní klasiku zná zřejmě každý. Věděli jste ale, že existuje také „štědroobědová“ klasika? Tou byl pro naše předky především houbový, někdy také černý kuba.  

Pokrmy z hub se dříve připravovaly celý rok 

Staročeský kuba má podle webu 100+1 velmi bohatou historii, která sahá dokonce až do pohanských dob. Tehdy se jednalo o velmi populární pokrm, čemuž se vůbec nelze divit. 

Naši předkové se přirozeně snažili vařit co nejvíce prakticky a samozřejmě také chutně a výživně. A kuba kloubí všechny tyto atributy dohromady velmi mistrně. 

Recept neobsahuje maso, skvěle se tak hodil právě na zimní období, kdy ho v domácnostech příliš nebývalo. Na druhou stranu zase obsahuje houby, které mohou být i sušené. Těch mívaly hospodyňky vždy obvykle zásobu po celé období roku. 

Dokáže zasytit i bez masa 

Při přípravě je potřeba i pořádná porce sádla. „Celý pokrm je zapečený, dostáváme tedy velmi vydatné, energeticky bohaté jídlo, což bylo v zimě, obzvlášť pro lidi fyzicky pracující, nezbytné,“ vysvětlila expertka na přirozenou stravu Bára Hernychová webu Vitalia.  

Proč si houbového kubu zamilovali naši předci, je tedy jasné. Velkou parádu umí ale udělat pokrm i v současné kuchyni. Dokonce jej nabízí i nejedna luxusní restaurace. 

Svou variaci má i slavný šéfkuchař Radek Šubrt. Ten se se svým receptem svěřil webu Apetit. Nyní si jeho houbového kubu tak můžete doma uvařit i vy. 

Nesmí chybět pořádná porce sádla 

Nejprve si připravte 40 g husího sádla. Odeberte asi polovinu, rozehřejte ji na pánvi a přidejte 3 najemno nakrájené cibule, které nechte zesklovatět. 

Poté si připravte asi 250 g hub. Jednu třetinu z nich přihoďte k cibulce a asi 7 minut smažte. Poté přisypte ½ čajové lžičky kmínu, 2 lžičky drhnuté majoránky, sůl a 5 stroužků prolisovaného česneku. Nakonec ještě přidejte 300 g krup. 

Nyní budete potřebovat vývar, kuřecí nebo houbový. Měl by vám stačit asi 1 litr. Tím budete postupně podlévat směs s kroupami tak, aby se nepřipalovala a kroupy se uvařily doměkka.  

Vše do pekáčku a do trouby 

Mezitím si na další pánvi rozehřejete zbytek sádla, do kterého si přisypete zbytek hub. Ty dochutíte ½ čajové lžičky kmínu a trochou pepře.  

Do vymaštěného pekáče naskládejte obsahy obou pánví – nejprve vrstvu krup, poté vrstvu hub a tak pořád dokola. Je potřeba si to ale rozvrhnout tak, abyste jako poslední měly vrstvu s kroupami. Navrch ještě nakrájejte máslo a v troubě předehřáté na 180 stupňů pečte asi 25 minut.  

Zdroj: Apetit, Vitalia, 100+1

Autor: Markéta Mladá  

Přidat na Seznam.cz