Saranče jako zdravá potravina, při jejíž výrobě je vyprodukováno 90× méně CO2

Fried insects as a snack
Smažená sarančata (zdroj: samphotostock.cz)

Saranče patří mezi druhy hmyzu, které jsou všeobecně známé. Málo se ovšem ví, minimálně u nás, že se jedná o zdravou a ekologickou potravinu.

Sarančata žijí po celém světě

Sarančata jsou dosti velkou skupinou hmyzu, která patří mezi rovnokřídlé. Tito živočichové, kteří se dosti podobají kobylkám a cvrčkům, žijí po celém světě (nejrozšířenější je saranče stěhovavé), takže se vyskytují rovněž v České republice. U nás bylo přitom objeveno zhruba 50 druhů. Zatímco v jiných částech světa se tradičně jedná o potravinu, v ČR jsme v tomto ohledu spíše v začátcích.

Saranče jako potravina

Sarančata patří v některých částech světa k běžně využívaným ingrediencím v kuchyni. Např. v jihovýchodní Asii (Thajsko, Kambodža atd.) je považováno za delikatesu smažené saranče, jež můžete bez problémů ochutnat na místních trzích. Stačí jen překonat ostych. Rovněž v Africe jsou přitom pražená či mletá sarančata naprosto běžnou součástí lidského jídelníčku.

Sarančata v kuchyni

Tento hmyz lze před smažením pouze osolit, případně přidat trochu pepře, anebo chilli koření. Možná vás překvapí, že chutí vám bude připomínat smažené brambůrky či vepřové škvarky. Připravit si jej přitom můžete na mnoho způsobů. Udělat si je lze v trojobalu nebo jednoduše na kari. Pokud vás hmyz od konzumace neodradí, jistě sami vymyslíte spoustu způsobů přípravy.

Saranče z hlediska zdraví

O hmyzu se hovoří jako o potravině budoucnosti. Nejenže se jedná o dosti ekologickou alternativu klasického masa a čistší životní prostředí je podmínkou pro zdravou populaci, ale zároveň je sama velmi zdravá. Obsahuje např. velmi kvalitní bílkoviny. Vyskytují se v ní rovněž vitamíny a minerály a říká se, že konzumace sarančat přináší dospělému člověku všechny výživové látky.

Zajímavosti o sarančatech

  • Pokud byste si chtěli saranče sami připravit a ochutnat, stačí zajít do nejbližšího zverimexu.
  • V současné době lze hmyz ochutnat i v některých restauracích a jako kuchyňskou ingredienci si jej můžete zakoupit také v různých kamenných a internetových obchodech.
  • Hmyz skutečně patří mezi ekologické potraviny. Na 1 kg bílkovin spotřebuje hmyz 2 000× méně vody než hospodářská zvířata a vyprodukuje 90× méně CO2.
  • Sarančata mohou na druhou stranu ve volné přírodě způsobit značné škody na zemědělských plodinách. Jde především o velká hejna sarančete stěhovavého.
  • Nejenže saranče obsahuje kvalitní bílkoviny, ale také polovinu tuku hovězího masa.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz