Worcesterová omáčka patří mezi oblíbená tekutá koření (stejně jako třeba „sójovka“). Pokrmům dodává nezaměnitelnou chuť, nicméně v tom se všechny její výhody nevyčerpávají.
Původ Worcesterové omáčky
Má-li „Worcester“ dlouhou historii, není tak úplně jasné, ačkoli se ví, že se omáčka podobného složení vyráběla už ve starověku, a to v Římské říši. Abychom se však něco dozvěděli o její současné podobě, budeme se muset v čase posunout daleko do budoucnosti. První Worcesterové omáčky se totiž začaly vyrábět v roce 1837 a na trh je dodávala britská společnost Lea & Perrins, jež sídlila ve Worcesteru a dnes se jedná o obchodní známku společnosti Kraft Heinz z USA.
Kde Worcesterovou omáčku ochutnat
Worcesterová omáčka není chráněnou známkou, produkuje ji tedy obrovské množství společností. Stále si ale můžete pořídit „Worcester“ se značkou Lea & Perrins, který lze určitě brát jako originál a seženete jej např. v internetovém obchodě Chefshop.cz. Tato omáčka má však obecně na našem území dlouhou tradici (do Československa se dováží od roku 1925), takže ji na pultech naleznete prakticky všude – od velkých supermarketů až po většinu menších krámků.
Worcesterová omáčka v kuchyni
Worcesterová omáčka je oblíbené dochucovadlo, které dodává pokrmům mnoho chutí (sladkou, slanou i kyselou). K její přípravě se totiž používá celá řada ingrediencí, a to především ančovičky fermentované v octu. V každém případě lze díky intenzivní a nezaměnitelné chuti Worcesterovou omáčku použít k dochucení velkého množství pokrmů. Toto tekuté koření můžete použít na různé druhy masa včetně ryb, dále do polévek či na saláty. A dokonce je součástí i známého míchaného nápoje Bloody Mary (stejně jako třeba např. tabasco).
Vliv Worcesterové omáčky na zdraví
„Worcester“ existuje v mnoha variantách, které se liší složení. Právě od toho se přitom odvíjí jeho vliv na lidské zdraví. Vždy si tedy přečtěte, co daný výrobek obsahuje. Vždy bude např. lepší, bude-li obsahovat co nejméně jedlé soli. Kvalitní Worcesterová omáčka může v každém případě působit protizánětlivě, kladně působit na trávící soustavu a pozitivní vliv mít i na krevní tlak nebo kosti. V neposlední řadě musíme zmínit i výtečné antioxidační vlastnosti, díky nimž pomáhá tělu zbavovat se volných radikálů.
Zajímavosti o Worcesterové omáčce
- Původní název této omáčky byl Worcestershire Sauce a označení Worcester Sauce se používalo méně (město Worcester leží v hrabství Worcestershire).
- „Worcester“ disponuje tmavě hnědou barvou a originální vůní i chutí. Žádnou podobnou kořenící omáčku tedy na trhu nenajdete.
- Worcesterová omáčka může být zdravá nejen díky tomu, co obsahuje, ale také vzhledem k absenci některých látek. Tradičně se v ní totiž nevyskytují konzervanty, glutamát, umělá barviva nebo lepek.
- Omáčka není vhodná pouze pro dospělé, ale rovněž pro děti. Obsažená kyselina listová (vitamín B9) je velmi důležitá pro správný vývoj mozku a nervů. Někdy proto bývá doporučována i těhotným ženám.
- Musíme ovšem doplnit, že s používáním Worcesterové omáčky jsou spojena také určitá rizika. Vyhnout by se ji kupříkladu měli lidé, kteří mají alergii na ryby, respektive na bílkoviny, jež tito živočichové obsahují.