Červen je měsícem, ve kterém si většinou přijdou na své houbaři. Některé druhy hub jsou ovšem nejen vzácné, ale za sběr lze dostat i tučnou pokutu.
Výskyt hřibu královského
Hřib královský je houba, která byla v 19. století popsána na našem území, o což se zasloužil přírodovědec Julius Vincenc Krombholz. Roste v listnatých lesích (především u dubů), ale během 20. století se stala velmi vzácnou, ačkoli předtím u nás rostla poměrně hojně. Ani v minulosti se sice nevyskytovala běžně, dnes na ni lze přesto narazit výjimečně, protože většina původních lokalit zanikla.
Hřib královský jako chráněný druh
Hřib královský je krásnou a výtečně chutnající houbou, proto by se mohlo jednat o perfektní úlovek všech houbařů. Pokud by se ji ovšem už podařilo najít, což není vůbec snadné, stejně ji nelze utrhnout. Podle vyhlášky č. 395/92 Sb. je řazena mezi zvláště chráněné druhy. Za každou utrženou plodnici tak může fyzická osoba obdržet pokutu ve výši 50 000 Kč a právnická osoba až 1 000 000 Kč!
Hřib královský jako trofej?
Hřib královský dnes v České republice roste především v jižních Čechách, na jižní Moravě a v Polabí. Lze na něj ale výjimečně narazit i v jiných oblastech. Pokud by se vám jej ovšem podařilo najít, můžete si svůj vzácný úlovek pouze vyfotit a pochlubit se fotografií. Plodnice se přitom objevují od června do září, a to především během teplého a suchého počasí.
Jak lze hřib královský poznat?
Klobouk může měřit 6 až 15 cm a disponuje růžovou, růžovočervenou nebo růžovofialovou barvou. Dužina, třeň a rourky mají zase jasně žlutou barvu. Jedná se o vzhledově dosti typickou houbu, takže většinou nedochází k záměně. Na druhou stranu si ji méně zkušení houbaři mohou splést s jinými druhy hřibů (např. s hřibem růžovníkem, přívěskatým či La Galové).
Zajímavosti o hřibu královském
- Název „hřib královský“ je odvozován od Královské obory (pražská Stromovka), ve skutečnosti se však jedná o lidové označení.
- Od českého názvu je mimochodem odvozeno anglické označení, neboť houba se v angličtině nazývá Royal bolete.
- Hřib královský patří mezi ohrožené druhy v Červené knize a Červeném seznamu hub České republiky.
- Důvodem mizení hřibu královského jsou zásahy lesníků, změna složení půdy (způsobená lidskou činností) a také houbaření.
- Existují samozřejmě i další hřiby, které patří mezi chráněné houby. Pokutu až 50 000 Kč ovšem lze dostat už jen za hřib moravský a Fechtnerův.
Autor: redakce