Slaným karamelem nic nezkazíte, ba naopak. Vhod přijde při přípravě mnoha druhů receptů, můžete jej darovat jako originální domácí dárek, anebo ho můžete sami ujídat ze skleničky. A co je na tom nejlepší? Jeho příprava je velmi jednoduchá.
Kdo stojí za vznikem slaného karamelu
Původ slaného karamelu můžeme podle informací webu HowStuffWorks vystopovat ve Francii u čokolatiéra jménem Henri Le Roux. Jeho otec Louis vlastnil cukrárnu. Po vyučení v rodinném podniku se Henri přestěhoval do Švýcarska, aby se vyučil čokoládovému řemeslu na institutu Coba, který byl v té době jedinou cukrářskou školou na světě.
V roce 1965 se vrátil do rodinného obchodu, aby převzal jeho vedení, a v roce 1977 ho prodal a otevřel si s manželkou další obchod ve francouzské Bretani. Bretaň je proslulá svým soleným máslem. Když si Henri lámal hlavu, jak vymyslet výrobek, kterým by se odlišil od ostatních čokoládoven v oblasti, narazil na zlatý hřeb – nebo spíš na máslo.
Po měsících testování přišel se svým vrcholným dílem – karamelem ze slaného másla s drcenými ořechy. Již v prvním roce slavil s prodejem slaného karamelu velké úspěchy a v roce 1980 získal ocenění „Nejlepší sladkost ve Francii“, které mu udělil Salon international de la confiserie v Paříži.
Jak na slaný karamel
Na přípravu slaného karamelu budete podle webu Live Well Bake Often potřebovat jen pár snadno dostupných ingrediencí, a to: 60 mililitrů vody, 200 gramů krystalového cukru, 160 mililitrů smetany ke šlehání (alespoň 30 % tuku) pokojové teploty, 45 gramů másla, 1 lžičku vanilkového extraktu a 1 lžičku soli.
V hrnci se silným dnem zahřejte vodu a cukr na mírném ohni. Neustále míchejte, dokud se cukr nerozpustí a směs nezačne jen trochu bublat. Zvyšte teplotu, přiveďte k varu a přestaňte míchat. Nechte směs vařit, dokud nezíská jantarovou barvu, což může trvat 4 až 12 minut.
Odstavte z ohně a pomalu zašlehejte smetanu. Směs bude dost bublat, proto postupujte velmi opatrně. Poté postupně vmíchejte máslo (nakrájené na kousky o velikosti polévkové lžíce), vanilkový extrakt a sůl. Karamel nalijte do misky a nechte zcela vychladnout, poté ji pevně přikryjte a uložte do chladničky.
Proč se v karamelu tvoří hrudky
Pokud se karamelová omáčka při vmíchání smetany srazí, je to pravděpodobně proto, že smetana byla příliš studená. Je důležité, aby smetana měla zhruba pokojovou teplotu. Pokud se vám v omáčce přesto vytvoří několik hrudek, můžete je snadno scedit pomocí jemného sítka.
Jak dosáhnout toho, aby byl karamel hustý
Pokud vám omáčka vyšla na váš vkus příliš řídká, pravděpodobně jste ji na sporáku nevařili dostatečně dlouho. Cukr s vodou se musí přivést k varu a vařit, dokud nemá sytě jantarovou barvu.
Proces vaření může trvat až 12 minut, takže buďte trpěliví. Mějte na paměti, že karamelová omáčka bude také mnohem řidší, dokud je teplá, a po ochlazení ještě více zhoustne.
Zdroj: Live Well Bake Often, HowStuffWorks
Autor: Dominika Jandorová