Šeřík je jarní rostlinou, jejíž květy zaujmou pěkným vzhledem a krásnou vůní. Navíc jsou zdravé a lze je rovněž využít v kuchyni.
Původ šeříku
Šeřík je rod rostlin, do kterého je řazeno cca 30 druhů. Jejich původní domovinou je východní a jihovýchodní Asie, nicméně některé z nich se přirozeně vyskytují rovněž v jihovýchodní Evropě. V České republice tedy původně nerostly, nicméně dnes se u nás nejčastěji pěstuje i zplaňuje šeřík obecný, který je nejen krásnou a voňavou jarní rostlinou.
Kde roste šeřík obecný a jak ho poznat?
Šeřík obecný roste v ČR na teplejších místech, např. v okolí Prahy anebo na jižní Moravě. Jde o opadavý keř či menší strom, který někdy dorůstá až do výšky 7 metrů. Jedná se přitom o velmi pěknou rostlinu, která na první pohled zaujme krásným květenstvím, kterým je lata. Barva květů může být různá – od bílé, přes modrou, růžovou až po světle a tmavě fialovou.
Šeřík v kuchyni
Šeřík kvete v květnu, a kromě toho, že jsou jeho květy krásné, je můžete vyzkoušet využít rovněž v kuchyni. Nejenže totiž krásně voní, ale zároveň mají lehce nahořklou chuť, která se velmi dobře hodí jako jedlá ozdoba sladkých moučníků. Navíc jej lze použít jako surovinu do dortů nebo koláčů, připravit si z nich můžete marmeládu a velmi oblíbený je rovněž šeříkový sirup.
Šeřík z hlediska zdraví
Květy rostliny dokážou svou příjemnou vůní přispět k uvolnění, takže mohou mít kladný vliv na psychiku. Zároveň si lze jednoduše připravit šeříkový čaj (stačí hrst čerstvých či sušených květ zalít horkou vodou a nechat cca 30 minut louhovat). Ten pozitivně působí při bolestech hlavy, s níž vám mohou pomoci i obklady z květů, ale také při trávicích obtížích nebo revmatismu.
Zajímavosti o šeříku
- Český název „šeřík“ vznikl pravděpodobně z ruského serik či sireň, tedy ze slova, které je zase odvozeno z latinského syringa (rodový název).
- Šeřík sice může být chutnou a voňavou léčivkou, zároveň ale v době kvetení způsobuje pylové alergie. Není tedy vhodný pro alergiky.
- Pokud si budete chtít vyrobit obklad proti bolestem hlavy, smíchejte čerstvé květy s vínem, ale využít je možné i ocet.
- K výrobě sirupu jsou nejčastěji doporučovány fialové či bílé květy.
- Z květů rostliny se vyrábí rovněž šeříkový olej, který je vysoce aromatický a uplatnění nachází v kosmetickém průmyslu při výrobě voňavek.