Celestýnské nudle jsou oblíbené pro svou jednoduchost a množství chutí, které mohou mít. V podstatě jde o palačinkové těsto, které se ochutí oblíbeným kořením. Výroba není složitá a nudle za pár korun zpestří a ozdobí talíř polévky.
Název pochází od kuchaře, který je vytvořil
Lyonský kuchař pojmenoval nudle po své milence Celestýně. Někdy se mylně uvádí, že název souvisí s označením „nebeské“, nebo že má spojitost s poustevnickým řádem.
Svůj původ mají nudle v období přelomu 19. a 20. století. Základem je stejné těsto jako na fritátové nudle. Liší se jen jejich finální úprava. Jak uvádí Magazeen, v podstatě se dá mluvit o výrobě palačinky, která se potom může upravit na nudle celestýnské nebo fritátové.
Rozdíl mezi celestýnskými a fritátovými nudlemi
Zásadní odlišnost je v krájení a v další úpravě. Celestýnské nudle se nakrájí na proužky 4 až 5 cm dlouhé a asi 0,5 cm široké. Jejich hlavním přínosem je samotná chuť těsta, které se může vylepšit nejen solí, pepřem, paprikou, ale i řadou bylinkového koření. Fritátové nudle jsou mnohem užší, asi 2 až 3 mm a po nakrájení se smaží v silné vrstvě tuku, takže polévce kromě chuti přidají ještě navíc křupavý prvek, a hodí se všude tam, kde se dávají krutony.
Celestýnské nudle se většinou vkládají přímo do polévky těsně před konzumací, fritátové nudle se servírují zvlášť v samostatné misce, aby zůstaly křupavé, a stolovníci si je postupně vkládají do polévky. Tyto nudle mají větší obsah tuku a jsou sytější.
Jak na výrobu celestýnských nudlí
Na těsto budete podle receptu z Kuchařky pro dceru potřebovat: 1 vejce, 125 ml mléka, špetku soli, 60 g mouky a tuk na smažení palačinek.
Snadný a rychlý postup
Všechny suroviny se ve větší misce rozmíchají metličkou, aby v těstíčku nebyly žádné hrudky. Stejně dobře to jde i elektrickým tyčovým mixérem. Poté se těsto nechá asi půl hodiny odstát při pokojové teplotě.
Z těsta se palačinky smaží na pánvi, kde stačí pouze mastné dno. Použít lze rostlinný olej, ale i sádlo nebo máslo. Vrstva těsta by měla být tenká, řidší těsto se krouživými pohyby pánve snadno rozteče po celé ploše dna. Palačinka se otočí a osmaží i z druhé strany. Správný moment k otočení nastane, když horní strana palačinky ztuhne. Pokud se těsto špatně rozprostírá, stačí ho naředit trochou mléka. Naopak pokud se těsto trhá a je moc řídké, přidá se mouka nebo vejce.
Z daného množství lze vytvořit 4 až 6 tenkých palačinek střední velikosti. Ty se nakrájí na proužky široké asi 0,5 cm a dlouhé 4 až 5 cm. Děti ocení i delší.
Zdroj: magazeen.cz, kucharkaprodceru.cz
Autor: Lída Kropáčková