Pravé české zabijačkové hody byly kdysi v každé vesnici, dnes už se ale vidí jen zřídkakdy. Pokud si chcete připomenout tento rituál, zkuste si doma vyrobit huspeninu – podle kuchařů Sapíka a Pauluse ji hravě zvládnete!
Kdo by si myslel, že zabijačka je pouze český výmysl, ten se pěkně plete. Podobné prasečí zabijačky se konají i jinde v Evropě, třeba v Rakousku, Německu, Maďarsku, Itálii i španělské Mallorce.
Kdysi se při porážce prasat a zabijačkových hodech sešla celá rodina a známí, popíjelo se a bylo veselo. Dnes už jde spíš o výjimku. Asi každý ale zná nejznámější zabijačkové lahůdky v podobě jelit, jitrnic, ovarové polévky nebo tlačenky, na které když dostanete chuť, najdete je v chlazených pultech supermarketů, případně u místního řezníka.
Oba jsou vynikající kuchaři
Pokud si však budete chtít připravit jednu takovou pochoutku doma, vyzkoušejte recept na domácí huspeninu neboli sulc podle kuchařů Sapíka a Pauluse, kterou hravě zvládnete i ve své kuchyni.
Jaroslav Sapík je jedním z nejlepších českých kuchařů a vlastník vyhlášené restaurace. Sám nedá na pravou českou huspeninu dopustit. „Jednak je velice zdravá, protože ji nedělám moc tučnou, ale hlavně je neodolatelně chutná! Já ji připravuju zásadně z vepřových nožiček. A podáváme ji jako studený předkrm, nakrájenou na úhledné kostičky. Vypadá to noblesně a je to moc dobré,“ uvedl pro Lidovky.
Roman Paulus je český šéfkuchař, jenž jako první získal michelinskou hvězdu, kterou poté ještě několikrát obhájil. Má za sebou mnoho zahraničních stáží v oblasti gastronomie a je autorem několika kuchařek.
Dva skvělé recepty, výběr je na vás
A právě tito vynikající kuchaři se podělili o svůj recept na zabijačkovou vepřovou huspeninu, takže pokud se budete držet pokynů, chutný výsledek je zaručen. Každý z kuchařů preferuje trochu jiné suroviny, takže si sami můžete vybrat, který recept vám víc vyhovuje.
V rámci kulinářské akademie prozradil Roman Paulus potřebné ingredience: 250 gramů vepřového ovaru (plece), 250 gramů vařené vepřové kůže, mletý pepř, sůl, po sto gramech sterilovaných okurek, sterilovaného hrášku a sterilované mrkve, 50 mililitrů octu a 250 gramů vývaru z vepřových kůží a nožiček, který zajistí, aby huspenina držela pěkně pohromadě.
Pozor na přesolení
Doměkka vařené maso a kůže najemno pokrájejte. Ochuťte solí, pepřem a přidejte sterilovanou zeleninu (okurky a mrkev pokrájejte) a ocet podle chuti. Do masa nalijte ještě teplý vývar a důkladně vše promíchejte. Pozor, pokud použijete slaný vývar, dejte do masa soli méně.
Nakonec přelijte do nádob a nechte v lednici zatuhnout do druhého dne. Využít můžete jednu větší formu na aspik, ze které pak budete jednotlivé porce krájet, nebo huspeninu rovnou připravte do malých misek.
Huspeninu podávejte nejlépe s čerstvým chlebem, jablečným křenem a ozdobenou najemno nakrájenou šalotkou. Jak radí Roman na YouTube vyzkoušejte také smaženou cibulku na doplnění.
Na Sapíkův recept je třeba více zeleniny
Na přípravu domácí zabijačkové huspeniny podle Jaroslava Sapíka budete těch ingrediencí potřebovat o něco více. Na čtyři porce si nachystejte osm vepřových nožiček, jednu cibuli a mrkev, jeden kořen celeru a petržele, jeden decilitr octu, deset kuliček černého pepře, deset kuliček nového koření, lžičku tymiánu, čtyři bobkové listy a sůl.
Ani v tomto receptu není postup nijak složitý. Vepřové nožičky řádně očistěte a zbavte je chlupů. Aby se srazila krev, vhoďte je na chvilku do vroucí vody, kterou pak hned vyměňte.
K nožičkám s druhou vodou přidejte pepř, nové koření, tymián a bobkový list a takto vařte asi dvě hodiny. Maso musí být měkké natolik, aby šlo snadno vykostit, takže někdy je potřeba jej vařit déle.
Jakmile budete mít nožičky pečlivě vykostěné, maso i s kůžemi nakrájejte na větší kousky (nemelte ani nemixujte). Vzniklý vývar přes síto slijte, osolte a vařte v něm kromě cibule všechnu nakrájenou kořenovou zeleninu přibližně půl hodiny. Na posledních pět minut do něj přidejte ještě jemně nakrájenou cibuli, maso s kůžemi a ocet. Huspeninu nechte v chladu ztuhnout.
Zdroj: lidovky.cz, cs.wikipedia.org, kuchynelidlu.cz, youtube.com
Autor: Silvie Grulichová