Alergii můžete mít téměř na cokoliv. Třeba i na vlastní telefon

mobil
Zdroj: Shutterstock

Alergie si dokážou s lidmi pěkně zahrávat. Hlavně v případech, kdy se obtížně zjišťuje, na co je daný člověk vlastně alergický. A že to může být v podstatě úplně cokoliv. Alergické reakce se také různí – od obyčejné rýmy a přetrvávajícího kašle přes vyrážky a rudé, svědící skvrny na pokožce až po anafylaxe, které můžou končit v nejhorších případech i smrtí.

Kromě známých příčin, kterými trpí znatelné procento populace, jako jsou potravinové alergie, alergie na pyl nebo na zvířecí chlupy a podobně, můžou být zdrojem alergií i obyčejné věci, s kterými přicházíme každý den do styku a jejichž nebezpečí si nikdo nepřipouští.

Některé kovy mohou být pro někoho hrozbou

A podle výzkumu, který proběhl v roce 2014, je jednou z těchto věcí něco, co mnoho lidí používá nejenom každý den, ale mnohdy i několik hodin denně. Řeč je o smartphonech, jež pohltily mladou generaci lidí. Ty obsahují látky, které mohou být potenciálním alergenem.

Konkrétně se jedná například o nikl obsažený v některých smartphonech. To logicky může představovat nebezpečí pro jedince, kteří trpí alergií na nikl. Ten se ale podle výzkumu nenachází v mobilních telefonech všech značek.

Nebezpečí mohou představovat látky usazující se na mobilu zvenčí

Pořád je tu ale vážnější a častější příčina alergických reakcí při používání telefonu. Jde o látky, které nejsou obsaženy přímo v mobilu, ale můžou se na zařízení usazovat. Podle výzkumu provedeném v roce 2016 se lidé průměrně dotýkají svého mobilního telefonu více než 2600krát za den.

Studie zveřejněná The American College of Allergy, Asthma and Immunology zase předvedla počet alergenů, které se na mobilech průměrně nachází. Jednalo se o veliké množství alergenů obsažených ve zvířecích chlupech, to bylo zjištěno samozřejmě převážně u majitelů domácích mazlíčků, ale také o endotoxiny. To jsou bakteriální toxiny nacházející se i v klasickém životním prostředí.

Když se pak člověk dotýká tolikrát denně svého smartphonu, dochází téměř k neustálému kontaktu s potenciálními alergeny. Pro alergika to může představovat reálné nebezpečí zdravotních komplikací.

Z tohoto výzkumu samozřejmě vyplývá, že všichni, ale především alergici, by měli hledět na pravidelnou údržbu a čištění svých telefonů, a to nejenom z hygienických, ale i zdravotních důvodů.

Zdroje: Healthline, Healthdigest, HealthDay, The American College of Allergy, Asthma and Immunology

Autor: Denisa Weisová

Přidat na Seznam.cz