Sedmikráska: posel jara i zdravá rostlinka do kuchyně

Zdroj: Shutterstock

Sedmikráska je jedním z prvních poslů jara. Navíc se jedná o účinnou léčivku, která se navíc neztratí ani v kuchyni.

Výskyt sedmikrásky

Sedmikráska je rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých, jehož původní domovinu lze hledat u nás v Evropě. Některé druhy se ovšem přirozeně vyskytují i mimo Starý kontinent, a to v severní Africe a Malé Asii. Většina Čechů zná asi především druh s názvem sedmikráska chudobka. Pouze tato rostlina totiž roste také v České republice.

Kdy sedmikráska roste a kde ji najít?

Sedmikráska chudobka patří mezi rostliny, které jsou odolné proti mrazu, a to dokonce až -15 °C. Proto se objevuje jako jedna z prvních jarních květin. Především v teplejších letech ji lze najít už v únoru a obvykle kvete až do října a někdy i do listopadu. Malou rostlinku přitom najdete prakticky všude, kde svítí slunce, tzn. na v parcích i na loukách.

Sedmikráska chudobka v kuchyni

Ačkoli je sedmikráska všeobecně známá jako jeden z prvních poslů jara, méně už se o ní ví, že se jedná o zajímavou kuchyňskou ingredienci. Využít ji můžete např. do jarních salátů (ovocných i zeleninových), ale také do těstovin a skvěle se hodí i k vajíčkům. Přidat ji lze rovněž do polévek, můžete si z ní udělat bylinný odvar a použít rostlinku je možné i do osvěžujících limonád.

Zdravotní účinky

Sedmikrásku chudobku používali jako léčivku mnozí naši předci. Moderní věda dokázala, že rostlinka skutečně obsahuje mnoho účinných látek – např. hořčiny, flavonoidy, organické kyseliny, třísloviny, sliz, silice nebo minerály. Kladný vliv má třeba při onemocnění dýchacích cest, neboť napomáhá vykašlávání a působí protizánětlivě. Navíc ji lze využít při jarní detoxikaci nebo při nachlazení. Nabízí se ale i zevní uplatnění, a to např. na špatně se hojící rány či akné.

Kopřiva není plevel, ale perfektní jarní ingredience do kuchyně

Zajímavosti o sedmikrásce

  • Květy je nejvhodnější sbírat právě na jaře. V tomto období totiž rostlinky obsahují největší množství účinných látek.
  • V obzvláště teplých letech lze nalézt sedmikrásku chudobku kvetoucí i v zimě. Květy si je tedy možné natrhat celoročně.
  • Odvar ze sedmikrásek lze také kloktat. Pak působí pozitivně např. na záněty dásní.
  • Doma si můžete jednoduše připravit i sedmikráskový cukr. Stačí květy rozmixovat s (ideálně třtinovým) cukrem.
  • Sedmikrásku nemusíte využít pouze v kuchyni či jako léčivku, ale také jako dekoraci v interiéru.

Autor: redakce

První jarní houby. Sbírat lze šťavnatku, kačenku či smrže

Přidat na Seznam.cz