Mytí rukou je aktuálně velké téma. Tuto činnost bychom měli dělat neustále, minimálně v některých případech a bez ohledu na současná rizika.
Proč je mytí rukou podstatné?
Mytí rukou by mělo být v některých situacích naprostou samozřejmostí, nehledě na možná rizika, která aktuálně přináší koronavirus. Pokud např. přijdete zvenku domů a cestovali jste hromadnou dopravou, nikdy nemůžete vědět, kdo se dotýkal držadla. Při návštěvě nákupních center zase nelze tušit, kdo měl před vámi v rukou peníze, košík či vozík. Především proto musí být základní součástí hygieny i mytí rukou, což platí v dnešních dnech víc než kdy jindy.
Mytí rukou před jídlem
Jak ukazují některé průzkumy, až čtvrtina Čechů si před jídlem ruce nemyje. Jen 4 z 10 dotázaných tak činí před každým jídlem. Tuto činnost byste v každém případě neměli podceňovat především v případech, že jíte „venku“. Ačkoli mají díky aktuálně vyhlášenému nouzovému stavu zavřeno restaurace v nákupních centrech, stále „jedou“ restaurace ostatní (do 20 hodin).
Pokud jste celý den doma a chcete si dát nějakou laskominu, hygiena samozřejmě není nezbytně nutná. Mnozí lidé na druhou stranu zapomínají, že je v některých případech důležitá i při a po přípravě pokrmů. To platí především v situacích, kdy zpracováváte syrové maso, které může být zdrojem salmonely a dalších nemocí, s nimiž si poradí tepelná úprava. Proto pamatujte, že byste syrové maso měli zároveň krájet na jiném prkénku než ostatní potraviny.
Jaké prostředky použít k mytí rukou?
Především dnes mnoho lidí řeší, jak si mýt ruce co nejúčinněji. Vzhledem k riziku přenosu koronaviru, jsou např. častěji nakupovaná antibakteriální mýdla. Jenže jak už říká samotný název, tyto výrobky účinkují (nebo měly účinkovat) proti bakteriím, tedy nikoli proti virům. Podobně ostatně působí i antibiotika, jež účinkují zejména proti bakteriím, ale nezabírají na onemocnění virového původu. V každém případě mnoho odborníků tvrdí, že nejúčinnější v boji s viry je obyčejné mýdlo a voda.
Upozorňujeme: stejně jako v ostatních případech platí, že všeho moc škodí. Přehnaná hygiena totiž může být kontraproduktivní. Tělo se pak stává méně odolným a u dětí dokonce může vést k alergiím.