V pescetariánské stravě se živiny získávají převáženě z rostlinných zdrojů a důležité bílkoviny z ryb a dalších mořských plodů. Je to kombinace vegetariánského způsobu stravování a konzumace vybraného druhu masa.
Tento způsob stravování velmi dobře působí na zdravé fungování orgánů a snižuje možnost prodělání infarktu a dalších vážných onemocnění. Stravovat se jako pescetarián není vůbec složité, v dnešní době je navíc snadné vyhledat si povolené potraviny v běžných obchodech. V čem dalším je pescetariánská strava prospěšná a co se na talíři může objevit?
Ostatní potraviny jsou totožné jako u vegetariánů. Dominantou je zelenina a ovoce, můžete konzumovat také ořechy, semena, luštěniny nebo tofu.
Působení pescetariánské stravy na naše zdraví
Ryby jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které přispívají ke zdravému fungování srdce a zároveň regulují záněty v těle.
Výzkum ukázal, že konzumace ryb několikrát týdně může pomoci ke snížení pravděpodobnosti infarktu nebo vysokého krevního tlaku.
Rostlinné složky stravy, zejména ovoce a zelenina, které v pescetariánské stravě dominují, snižují také riziko koronárního onemocnění srdce.
Protože pescetariánská strava je celkově velmi snadno stravitelná, může také značně snížit riziko rakoviny tlustého střeva nebo konečníku.
Strava založená na rostlinných potravinách může také pomoci s diabetem a metabolickým syndromem, kterým může být i obezita.
Vegetarián x Pescetarián
Pescetariáni jsou tedy v podstatě vegetariáni, kteří jedí ryby a mořské plody. V posledních letech se čím dál tím více lidí identifikuje jako konzumenti flexitariánské stravy.
Flexitarián není 100% vegetarián a občas konzumuje i maso, a to i jiné než jen rybí. Protože ale nikde není specifikováno povolené množství zkonzumovaného masa za týden nebo měsíc, můžou být tito lidé počítáni do všežravců, tedy konzumentů rostlinných i živočišných produktů.
Pescetariánská strava pro vás může být řešením, jak být vegetarián, který ale bude mít jídelníček bohatý na zdravé bílkoviny získané z ryb. Můžete se tak úplně vyhnout konzumaci bílého nebo červeného masa.
Zdroj: Medical News Today, NCBI, HealthDigest
Autor: Denisa Richter