Kdykoli se vydáte na pouť nebo třeba na trhy, při procházení mezi jednotlivými stánky dříve nebo později natrefíte na voňavý trdelník. Nejraději ho máme obalený v cukru a skořici, někteří si jej ale nechávají obalit v kakaovém prášku, nebo si do něho dávají kopeček zmrzliny.
Většina z nás trdelníku neodolá. Sladká dobrota chutná malým i velkým. Dopřát si ji můžete kdykoli během roku, a to nejen na poutích nebo na trzích. Trdelník si totiž lze připravit i doma.
Odkud se vzal trdelník?
Všichni víme, jak trdelník vypadá. Namotané kynuté těsto, které se po upečení různě zdobí a dochucuje. Málokdo už ale ví, kde se trdelník vlastně vzal.
„Trdelník pochází ze Sedmihradska, které se rozkládalo na území dnešního Rumunska. A jelikož území známé jako Transylvánie kdysi dobyli Maďaři, údajně se trdelník pekl poprvé v Maďarsku,“ vysvětluje původ trdelníku web Český rozhlas.
Je známý i jinde ve světě
Věděli jste, že je trdelník v Maďarsku považován za národní symbol? Zde je známý pod názvem Kürtőskalács, což v překladu znamená komínový koláč.
Oblíbený je ale i v Lucembursku, kde je tradiční pochoutkou podávanou na slavnostech i na svatbách, zde mu říkají Baamkuch.
Připravit si ho můžete i doma
Možná i vy patříte k lidem, kteří jakmile projdou kolem stánku s trdelníkem, zaručeně neodolají a alespoň jeden si koupí. Co kdybyste nečekali jen na trhy nebo poutě a naučili se trdelník připravovat doma?
Zajímavostí je, že ačkoli trdelník nevznikl u nás, ale v Maďarsku, ve světě se o něm často hovoří jako o tradiční české pochoutce. Tento fakt zmiňuje web Fresh iPrima.
Recept na domácí trdelník
A jak si tedy doma připravit oblíbený trdelník, který se těší popularitě i jinde ve světě nežli jen tady u nás? Na přípravu potřebujete: 500 g polohrubé mouky, 150 ml mléka, 5 lžic rozpuštěného másla, 2 vajíčka, lžičku sušeného droždí, 2 lžíce cukru, lžičku soli, olej na potření a mouku na poprášení pracovní plochy. Na drobenku pak ještě mletou skořici a krupicový cukr.
Do velké mísy prosejte mouku, přidejte cukr, sušené droždí a sůl. Ve vedlejší misce vyšlehejte dva žloutky s mlékem a rozpuštěným máslem. Tekuté ingredience přidejte k suchým, vypracujte husté těsto. Pokud by bylo těsto příliš lepivé, po lžících přidávejte další mouku.
Z těsta vytvarujte kouli, kterou vložte do misky, přikryjte utěrkou a nechte ji kynout na teplém místě cca hodinu, během které zdvojnásobí svůj objem.
Připravte si formy na trdelník, které se dají koupit běžně v obchodě. Pokud nemáte, a ani nechcete kupovat, můžete si formu vyrobit tak, že smotáte staré noviny do roličky, svážete je kuchyňským provázkem a každou roličku silně obalíte alobalem.
Pracovní plochu poprašte moukou, vykynuté těsto na ní rozválejte a nakrájejte na proužky silné cca 10 až 15 mm. Proužky poté namotejte na připravené formy, potřete olejem a vložte do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečte 15 až 20 minut, dokud těsto nezezlátne. Po upečení je obalte ve směsi cukru a mleté skořice.
Zdroj: Český rozhlas.cz, Youtube.com, Fresh.iprima.cz
Autor: Natálie Kabourková