Shakshuka: Zdravé a rychlé jídlo z jedné pánve, kterým pohostíte i větší počet lidí

Zdroj: Shutterstock.com

Shakshuka – ne, opravdu se nejedná o žádné zaklínadlo či jazykolam. Je to pokrm, který se zajisté dostane do vašich oblíbených receptů, jelikož je vegetariánský, bezlepkový, zdravý, chutný a rychle se připravuje.

Možná jste již o shakshuce někdy slyšeli. Ve zkratce jde o hustou červenou rajčatovou polévku či omáčku s vejci, špenátem a spoustou aromatického koření. Její příprava je opravdu snadná, můžete ji nachystat kdykoli během dne a klidně s ní pohostíte i větší počet lidí.

Vynikající je však nejen při chladných večerech, ale také jako snídaně. Podává se s tlustým krajícem křupavého chleba, který je určen k namáčení.

Jídlo z Blízkého východu

Jak uvádí simshomekitchen.com, pokrm pochází ze severní Afriky a Blízkého východu. O přesném původu shakshuky se však vedou spory. Někteří tvrdí, že ji vymysleli Tunisané, jiní zase, že pochází z Maroka, a další, že je z Jemenu nebo Turecka.

Bez ohledu na to, odkud pochází, je shakshuka základním jídlem v celé severní Africe i v Izraeli. Podle webu theculturetrip.com název v podstatě znamená ,,všechno smíchané“. Tradičně se podává přímo z litinové pánve nebo tajinu, což je speciální hliněná keramická nádoba.

Základ tvoří vejce pošírovaná v aromatické omáčce z rajčat a červené papriky. Klasické recepty obsahují osmaženou cibuli, česnek, kmín a papriku. Výsledkem je pak pestrý, výrazný, zdravý a chutný pokrm plný živin.

Díky zelenině má pozitivní vliv na zdraví

Díky rajčatové omáčce obsahuje toto jídlo spoustu vitaminu C, draslíku, kyseliny listové a vitaminu K. Rajčata jsou navíc skvělým zdrojem antioxidantu lykopenu, který je spojován s prospěšnými účinky na zdraví, včetně snížení rizika srdečních onemocnění a rakoviny.

Obsažené vejce jsou pak dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vitaminu A, D, E a K a lecitinu. Také koření v podobě kmínu a papriky je přínosné, například v podobě podpory trávení.

A proč byste si měli shakshuku zamilovat? Jedná se o rychlé a jednoduché jídlo – snadno se připravuje a snadno se i uklízí, jelikož jej lze připravit doslova v jedné pánvi. Shakshuka je svěží, plná zeleniny a množství můžete připravit podle počtu osob.

Potřebovat budete tyto suroviny

Jak připravit shakshuku podle původního receptu? Potřebovat budete plechovku nakrájených rajčat, půlku nadrobno nakrájené červené papriky, 2–3 lžíce rajčatového protlaku, půl nadrobno nakrájené cibule, dva stroužky rozdrceného česneku, 4–5 vajec, hrst nasekaného špenátu, necelou půlku lžičky papriky a čtvrt až půl lžičky kmínu.

Dále pak sůl a pepř podle chuti, čtvrt lžičky směsi bylinek, které máte rádi (na serveru apetitonline.cz je doporučován především koriandr) a nahrubo nasekanou petržel na ozdobu. Pokud potřebujete udělat shakshuku jen pro jednoho, stačí použít polovinu surovin a zvolit menší pánev.

Na pánvi na mírném až středním ohni rozehřejte olej. Poté na pánev přidejte česnek, cibuli a červenou papriku a několik minut orestujte. Poté přidejte kmín, papriku, sůl a pepř podle chuti. Nakonec promíchejte a minutku povařte.

Následně přidejte rajčatový protlak, jednu plechovku rajčat (můžete použít i čerstvá) a promíchejte. Směs přiveďte k varu a nechte vařit asi deset minut. V případě potřeby ještě okořeňte.

V dalším kroku přidejte špenát, promíchejte a poté vytvořte 4–5 jamek. Do každé z nich rozklepněte vejce. Přikryjte pokličkou a nechte vařit pět až sedm minut. Nakonec posypte nasekanou čerstvou petrželkou a podávejte.

Nebojte se přidat další ingredience i shakshuku zamrazit

Rovněž můžete přidat další ingredience a promíchat tak chutě tradičního receptu podle svých preferencí. Nabízí se například přidat více zeleniny v podobě špenátu, ředkviček, mrkve, cukety či brokolice, které dodají shakshuce barvu. Milovníci ostrých jídel mohou přidat chilli.

A pokud se neřadíte mezi vegetariány, můžete přidat mleté jehněčí, mleté hovězí nebo klobásu. V případě vegetariánů je možností tofu nebo tempeh. Krémovou chuť dodají sýry, zejména nadrobená feta a halloumi sýr.

Nemusíte se obávat, pokud potřebujete shakshuku připravit předem. Snadno jde ohřát v mikrovlnné troubě nebo na sporáku. A pokud vám zůstaly nějaké zbytky, jednoduše je zamrazte. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží až dva měsíce, v chladničce 3–4 dny. Netřeba asi připomínat, že nejlépe chutná horká a čerstvě připravená – zvlášť pokud máte rádi řídký žloutek, který se při každém dalším ohřívání dále vaří.

Zdroj: theculturetrip.com, simshomekitchen.com, irozhlas.cz, fresh.iprima.cz, apetitonline.cz

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz