Gözleme: Turecký chléb nadchne rychlou přípravou a množstvím chutí

Gozleme
Zdroj: Shutterstock

Gözleme je tradiční slaný turecký domácí chléb, který se plní a je dnes považován za symbol turecké kuchyně. Milují ho všichni, protože si náplň mohou přizpůsobit své chuti. Těsto se vyrábí pouze z mouky, soli a vody. 

Turecká pochoutka je hotová za chvíli

Gözleme se podobá jinému tureckému jídlu, chlebu bazlama, ale do těsta se většinou nepřidává cukr (regionálně se příprava pokrmu liší a občas se vyskytne i varianta z kynutého těsta nebo těsta s přidáním jogurtu z kozího mléka).

Slovo gözleme je odvozeno z tureckého slova közleme, což znamená „grilovat nebo vařit na uhlících“. Toto slovo lze nakonec vysledovat zpět k tureckému slovu köz, což znamená žhavý uhlík. Nejstarší záznam slova v tureckém jazyce pochází z roku 1477.

Původně snídaňová placka nebo lehká domácí svačina začala být tak populární, že se z ní stala oblíbená pochoutka v pouličním rychlém občerstvení, kde si ji oblíbili nejen místní, ale i cizinci. Ve stáncích se nejčastěji podává s dušeným masem a cibulí, se špenátem a fetou, s bramborem a pažitkou. Moderní kuchyně potom přinesla i další varianty, například s uzeným lososem a vejci.

Anatolia jako srdce turecké kuchyně

Gözleme je nejoblíbenější v regionu Anatolia. Právě tento region je považovaný za srdce turecké kuchyně. Kromě stánků se pokrm prodává i v kavárnách a restauracích, často jako předkrm. Většina lidí si však ráda pochoutku dopřeje hned k snídani nebo k svačince. Na anatolském venkově je i dnes možné spatřit ženy, jak připravují placky venku u dřevěných stolů a placky pečou na speciálních grilech.

V Turecku se nejčastěji podle Turkish Foodie používá do masové placky mleté jehněčí maso, ale lze použít jakékoli červené maso.

Gözleme: Turecký chléb nadchne rychlou přípravou a množstvím chutí

Jak na to

Nejprve se připraví těsto pouze z mouky, soli a vlažné vody. Důkladně se prohněte, aby vzniklo vláčné těsto. Vyválí se z něj několik kuliček. 

Kuličky se položí na pomoučenou plochu, přikryjí se bavlněnou utěrkou a nechají se asi 30 minut odpočívat. Mezitím je čas na přípravu náplní dle vlastního výběru. 

Nejoblíbenější masová náplň podle blogu

Na rozehřátém oleji se zpění červená a bílá cibule. Přidá se čerstvá červená paprika nakrájená na malé kostičky, mleté ​​maso a koření. Oblíbená je kombinace soli, pepře, papriky, petrželky. Někdo má rád i kmín a mátu.

Sýrová náplň nejen pro vegetariány         

Nejvhodnější je sýr feta, který se rozdrobený smíchá se zakysanou smetanou. Jako koření se používá petržel a máta. Slanost je daná sýrem.

Náplň se špenátem

Náplň se připraví z podušeného špenátu, do kterého se nadrobí sýr a přidá zakysaná smetana, sůl a pepř podle chuti.

Příprava placky

Po odležení těsta se dá na pracovní plochu trocha mouky a těsto se kousek po kousku rozválí válečkem na placku tenkou 3–4 mm. Placka může být velká 35–40 cm, může být kulatá i čtvercová. Placka se naplní a pečlivě uzavře, poté se peče na suchém grilu nebo pánvi a často se otáčí. Nakonec se ještě potře máslem a znovu se párkrát otáčí.

Hotová placka by měla mít zlatavou barvu. Podává se s plátkem citronu.

Zdroj: theguardian.com, deliciousbyarduana.com, turkishfoodie.com

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz