Prostituce má po celém světě různé podoby, avšak jen na jednom místě inspirovala omáčku. Tím místem je Itálie a omáčka nese název puttanesca, což ve volném překladu znamená ,,dáma noci“.
I když je omáčka občas označována za římskou, častěji je spojována s italskou Neapolí, třetím největším městem v zemi. Vyrábí se kombinací kaparů, oliv, ančoviček a dalších volitelných ingrediencí. Pojďme však nejdříve zapátrat v historii, jak vůbec vznikla.
Prostituce byla za války zcela normální
Když se omáčka vymýšlela, byla prostituce jednou z několika málo možností práce. Většina italských omáček pochází z roku 1700, ale puttanesca je podle historičky jídla Francine Segan poměrně nová. K jejímu vzniku došlo zřejmě někdy v posledních 60 až 70 letech. Časově se tedy jednalo zrovna o bouřlivé období italských dějin – Itálii tehdy postihla druhá světová válka.
V dnešní době mají mladé ženy spoustu možností kariérního růstu, avšak za války nebylo v Itálii zdaleka tolik příležitostí k uplatnění. Ženy se tak uchylovaly k ,,nočním směnám“.
Ačkoli obchodování se sexuálními praktikami za peníze nebylo považováno za nikterak vznešené, nebylo to nic neobvyklého a ve skutečnosti to vzbuzovalo pocit italské mužné hrdosti a pýchy.
Teorií vzniku je hned několik
Název omáčky však nevznikl proto, že by dámy potřebovaly pro klienty něco uvařit. „Můžu vám říct, že ohledně původu se hodně spekuluje, a zdá se, že autority v oblasti italských jídel se k tomu nechtějí vyjadřovat s konečnou platností, což mi říká, že to nejspíš nejde přesně určit,“ říká pro web thrillist.com Maryann Tebbenová, vedoucí Centra pro studium potravin na Bard College.
Nicméně podle webu farinaraleigh.com existují teorie, že puttanesca získala své jméno proto, že se snadno a rychle připravuje. Prostitutky ji měly vyrábět pro sebe, aby co nejméně rušily své podnikání. Druhou možností je, že ji dělaly pro muže, kteří čekali, až na ně přijde v nevěstinci řada.
Další verzí je, že si ji oblíbily vdané ženy, které si přály omezit čas strávený v kuchyni, aby mohly navštívit svého milence. Všechny tři příběhy mohou působit prostopášně, ale také nepravděpodobně.
Pravděpodobnější je varianta, že měla omáčka co do činění s ,,aromatickými látkami“. Silná směs ančoviček, oliv a kaparů totiž může být připodobněna vůni italské prostitutky z poloviny století.
Co vše patří do omáčky?
Navzdory nejistému původu je omáčka na špagetách opravdu výborná. Naštěstí se nevedou diskuze o jejích ingrediencích: ančovičky, olivy, kapary a červená paprika pro okořenění a zpestření. Mohou se v ní však objevit i rajčata, česnek a chilli papričky.
Pokud si ji budete chtít ze zvědavosti připravit doma, níže naleznete recept. Nejedná se o nic těžkého, co se týče časové náročnosti, je třeba počítat asi s necelou hodinou.
Nejprve si připravte následující suroviny: dvě polévkové lžíce extra panenského olivového oleje, čtyři stroužky česneku nakrájeného na tenké plátky, dvě lžíce rajčatového protlaku, plechovku celých loupaných okapaných rajčat, lžíce nasekané čerstvé bazalky, kůru z citronu, sůl a pepř podle chuti.
Samozřejmě nesmíte zapomenout na zmíněné základní ingredience. Potřebovat budete osm ančoviček naložených v oleji, půl šálku oliv bez pecek, čtvrt šálku okapaných kaparů a půl lžičky mleté červené papriky.
Ingredience přidávejte postupně
Ve velkém hrnci na mírném ohni rozehřejte olej, do kterého přidejte česnek a ančovičky. Restujte, dokud česnek lehce nezezlátne a ančovičky se v oleji nerozpadnou, tedy přibližně 3–4 minuty.
Přidejte rajčatový protlak a za stálého míchání povařte asi minutu. Dále přidejte rajčata, která vidličkou či vařečkou rozmačkejte. Podle chuti osolte a opepřete. Zvyšte teplotu na středně vysokou a za občasného míchání vařte, dokud se rajčata nerozpadnou a směs nezmění konzistenci, což může trvat přibližně deset minut.
V dalším kroku vmíchejte olivy, kapary, bazalku a červenou papriku, snižte teplotu na minimum a za občasného míchání vařte, dokud směs nezhoustne. Tento krok může trvat déle, asi půl hodiny.
Podávejte promíchané s těstovinami
Odstavte z ohně a nakonec vmíchejte citronovou kůru. Ochutnejte a dochuťte solí a pepřem. Omáčka puttanesca se podává s těstovinami. Zde ještě jedna rada na závěr – při vaření těstovin si část vody nechte na zředění omáčky podle potřeby před podáváním.
Chuť omáčky můžete také ozvláštnit změnou některých ingrediencí, podle taste.com.au například bazalku můžete vyměnit za nasekané čerstvé lístky oregana či do ní přidat nadrobno nakrájenou cibuli a na závěr ještě posypat lístky čerstvé petrželky.
Zdroje: francinesegan.com, thrillist.com, taste.com.au, farinaraleigh.com
Autor: Silvie Grulichová