Vitamín B12 je zřejmě nejproblematičtější látkou pro osoby, které se stravují vegansky. Jaké mohou nastat potíže, a existuje nějaké řešení?
Vitamín B12 v potravinách
Vitamín B12 neboli kobalamin je vitamínem ze skupiny B-komplex. Z hlediska zdraví se přitom jedná o jeden z nejproblematičtějších vitamínů. Jeho hlavním zdrojem jsou totiž živočišné produkty, tzn. maso, vnitřnosti (játra a ledviny), mléko a vejce. V rostlinných zdrojích se naopak nachází výjimečně. Vyskytuje se např. v žampionech či chlorelle, nicméně není prokázáno, že z tohoto zdroje je pro tělo využitelný. Navíc jej nalezneme i v potravinách, které byly vyrobeny procesem mikrobiální fermentace (např. tempeh nebo kysané zelí). Obsah v potravinách rostlinného původu ale není úplně jednoznačný.
Důležitost vitamínu B12
Vitamín B12 v potravinách není úplnou samozřejmostí. Lidské tělo jej ovšem potřebuje pro své správné fungování. Podstatný je zejména pro krvetvorbu (roli hraje např. při produkci červených krvinek) a replikaci DNA, neboť je nezbytný pro tvorbu látek, z nichž se skládá dědičná informace. Kritický důležitý je rovněž pro centrální nervovou soustavu, protože se např. podílí na koordinaci pohybu svalů. V neposlední řadě má vliv i na přeměnu potravy ve využitelnou energii.
Nedostatek a nadbytek vitamínu B12
Lidský organismus potřebuje vitamín B12 v potravinách, nicméně pouze ve velmi malém množství. Doporučená denní dávka činí jen 2 až 3 μg. Jeho zásoby v těle navíc vystačí na několik let. Přesto může dojít k deficitu, a to zejména u jedinců, kteří se vzdali živočišných produktů (vegani) a měli by jej tedy raději přijímat v doplňcích stravy. V opačném případě totiž může dojít k závažným zdravotním problémům, jako je chudokrevnost, ztráta hmotnosti, zhoršování paměti a duševních procesů, ale také k potížím se svalovou koordinací a třasem.
Otázkou zůstává, zda může mít lidský organismu problém s nadbytkem vitamínu B12. V dřívějších dobách se odborníci domnívali, že taková situace v podstatě nastat nemůže. Poslední dobou se nicméně tento názor začíná poněkud měnit. Některé studie totiž ukazují, že dlouhodobě by mohly vysoké dávky kobalaminu zvyšovat riziko některých typů rakoviny. Na druhou stranu takové riziko existuje při přílišné konzumaci živočišných produktů obecně, tedy nezávisle na vitamínu B12.