Pokud bychom chtěli vyjmenovat druhy zeleniny, lotosový kořen s největší pravděpodobností vůbec nezazní. Přesto se jedná o velmi zajímavou kuchyňskou ingredienci.
Původ lotosu ořechonosného
Lotos ořechonosný je vodní rostlina, jejíž původní domovinou je indický subkontinent. Proto se nazývá rovněž lotos indický. Postupem času se ovšem dostal rovněž do Číny a do Japonska, přičemž je a byl hojně pěstován buddhisty jako mystická rostlina. Pěstován je ovšem i mimo kontext náboženství, především pro své krásné vzezření, a lotosový kořen je také zdravá zelenina.
Kde si lotosový kořen pořídit?
Lotosový kořen v České republice rozhodně neseženete na každém kroku. Přesto si jej lze pořídit v mnoha specializovaných kamenných i internetových obchodech, takže stačí pouze hledat. Dokonce se prodává čerstvý (vakuovaný), který má silnější účinek, ale také sušený, a to i jako jemně mletý prášek. Jednotlivé části se přitom liší svým uplatněním.
Využití lotosového kořene
Seženete-li čerstvý lotosový kořen, můžete ho použít jako klasickou kořenovou zeleninu, to znamená např. do polévek, zeleninových směsí nebo jako přílohu. Hodí se přitom i ke smažení či fritování. Nejvíce cenných látek ovšem obsahuje syrový. Pokud seženete prášek z lotosového kořene, připravit si z něj lze zdravý čaj, případně ho můžete využít při přípravě smoothie.
Lotosový kořen a zdraví
Lotos roste v bahně rybníků, díky čemuž absorbuje spoustu kvalitních minerálních látek. Proto má mnoho pozitivní vlivů na lidské zdraví. Jedná se např. o výborný prostředek na nachlazení, rýmu, kašel anebo odhlenění, takže se hodí pro studenější měsíce roku. Celkově pak působí kladně na dýchací ústrojí a bývá doporučován i při astmatu a tuberkulóze. Zároveň pomáhá hojit sliznice, zlomené kosti a poškozené vazy.
Zajímavosti o lotosovém kořenu
- Lotosový kořen mohou bez problémů užívat i malé děti. Zároveň si jej mohou dopřát i těhotná a kojící ženy.
- Z čerstvého kořene lotosu si je možné připravit také lotosovou šťávu. Ta je doporučována nejen osobám s astmatickými záchvaty a tuberkulózou, ale také ženám s krvácením dělohy.
- Lotosový čaj je možné pít nejen při potížích jako rýma a nachlazení, ale proti těmto obtížím působí i preventivně.
- Lotos ořechonosný disponuje krásnými růžovými květy, které lze vypěstovat i u nás. Není to sice jednoduché, ale kořen pak nebudete muset shánět.
- Lotos není ctěn pouze v buddhismu, ale také v hinduismu a důležitý byl rovněž ve starověkém Egyptě.