Borovice a její šišky vám pomohou při zánětu močového měchýře i únavě. Udělejte si z nich čaj nebo likér

Zdroj: Shutterstock

Věci, které denně bez zájmu míjíme, v sobě mohou skrývat poklad. Podobně jako šišky borovice, které jsou bohaté na látky s příznivým vlivem na lidské zdraví. Využijte potenciálu šišek naplno.

Borovice v sobě skrývá vitamíny, esenciální oleje, selen, železo, hořčík a další pro nás prospěšné látky. Předpokládá se, že se tyto látky koncentrují v semenech, tedy právě v šiškách.

Lidé specializovaní na tradiční medicínu tvrdí, že šišky borovice mohou pomoci při léčbě respiračních onemocnění, onemocnění kloubů a celkové očistě organismu.

Esenciální olej z borovice

Esenciálnímu oleji získanému z borovice se připisuje mnoho zdravotních benefitů. Dermatologové tento olej často předepisují při léčbě lupénky, svědění, pupínků, ekzémů, kožních onemocnění, špatné pleti, svrabu, vředů a blech.

Díky své potenciální schopnosti léčit střevní potíže je také užitečný při očistě organismu. Má močopudný charakter a pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z těla močením. Borovicový olej se používá také v případě otravy jídlem, protože může stimulovat tělo ke zpracování i rychlejšímu vyloučení toxinů močí, jak potvrdila studie İbrahima Tümena a Markku Reunanena.

Kromě toho, že je potenciálním analgetikem, je borovicový esenciální olej známý také jako protizánětlivý prostředek, což znamená, že dokáže snížit zánět a zarudnutí postižených míst a současně odstranit bolest, na což poukázala práce EsraKüpeli Akkola a kol.

Zdravotní přínosy borovicového oleje mohou zahrnovat také některé emocionální výhody. Dokáže navodit pocit energie a je účinný při odstraňování psychického stresu z nejrůznějších zdrojů. V neposlední řadě se ukázalo, že je docela užitečný pro lidi trpící oslabenou koncentrací a ztrátou paměti.

Šiškový čaj

A nyní už se pojďme podívat, jak můžete borovicové šišky zpracovat doma. Začneme šiškovým čajem, který vám díky svým dezinfekčním a protizánětlivým účinkům uleví při zánětu močového měchýře.

2 šišky roztlučte na menší části, přelijte 300 ml vroucí vody a nechte čtvrt hodiny louhovat. Čaj přeceďte a po dobu jednoho týdne pijte 2krát denně.

Likér z borovice

Doba není lehká a většina z nás je ve velkém stresu. Borovicový likér vám dodá potřebnou energii a pozvedne náladu.

Připravte si zavařovačku a do ní nasypte lžíci borovicového jehličí, 2 nadrcené šišky, rozdrcené hřebíčky (5 ks) a badyán (2 ks), trochu skořice a na konec přidejte půl litru ovocné pálenky. V uzavřené nádobě nechte směs 14 dní louhovat. Hotový likér přeceďte, přelijte do láhví a dejte do lednice. Poté už jen stačí dát si 3krát denně lžičku likéru a budete se cítit alespoň trochu lépe.

Vedlejší účinky

Pokud se rozhodnete vyzkoušet přírodní moc borovicových šišek, berte v potaz i možné kontraindikace. Obzvláště opatrní by měli být lidé s onemocněním ledvin, hepatitidou, těhotné ženy a osoby mladší 7 a straší 60 let. V každém případě se vyvarujte velkým dávkám, které mohou způsobit bolest hlavy nebo žaludeční potíže.

Zdroj: Organic Facts, iReceptář, Bylinky pro všechny, Bylinkopedie, Markku Reunanen, A Comparative Study on Turpentine Oils of Oleoresins of Pinus sylvestris L. from Three Districts of Denizli, 2010, EsraKüpeli Akkola, Appraisal on the wound healing and anti-inflammatory activities of the essential oils obtained from the cones and needles of Pinus species by in vivo and in vitro experimental models, 2012

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz