Těstoviny jsou oblíbenou přílohou k mnoha pokrmům a dají se připravit na mnoho způsobů. Pokud tápete, zda zvolit normální či celozrnnou variantu, jaké jsou mezi nimi rozdíly, či jaké výhody přinášejí, čtěte dále.
Když se řekne zdravá strava, téměř okamžitě napadnou většinu lidí zřejmě celozrnné potraviny. Jsou však opravdu tak zdravé, jak se tvrdí? Jaké jsou obecně jejich hlavní výhody? Čím by vás měly motivovat ke konzumaci?
Za vším stojí vláknina
Asi nejznámější a největší výhodou je, že zlepšují střevní tranzit a zabraňují zácpě. To vše díky obsažené vláknině, která urychluje proces vyprazdňování a zvyšuje frekvenci, s jakou chodíme na záchod.
Strava s vysokým obsahem vlákniny také pomáhá zabraňovat nadváze a obezitě. Plnohodnotné celozrnné potraviny obvykle obsahují méně kalorií ve stejném množství jídla, tudíž zvyšují pocit sytosti.
Dalším plusem celozrnných potravin je, že zabraňují hypercholesterolémii. Jde o onemocnění v důsledku nadbytku cholesterolu v krvi. Vláknina kromě již zmíněných výhod podporuje i menší vstřebávání cholesterolu. Konzumace celozrnných potravin je tedy jedním ze způsobů, jak hladinu cholesterolu v krvi kontrolovat.
Rozdíly mezi celozrnnými a normálními těstovinami
Stejně jako mnoho dalších potravin také makarony, nudle nebo špagety existují v celozrnné podobě. Klasické bílé těstoviny jsou nejznámější a nejkonzumovanější variantou na světě. Vyrábí se převážně z bílé mouky, která bývá občas obohacena železem a vitaminem B.
Ve většině případů však zdaleka nedosahuje výživových hodnot celozrnných těstovin. Ty se vyrábějí většinou z celých zrn, nejčastěji jde o mouku špaldovou, žitnou nebo ječnou, která mimo jiné obsahuje obilné klíčky a otruby.
K porovnání rozdílů mezi celozrnnými a běžnými těstovinami stačí analyzovat nutriční složky každé z nich. Například v celozrnných těstovinách lze nalézt asi dvojnásobek vlákniny a 100 gramů celozrnných těstovin obsahuje přibližně třetinu z celkové doporučené denní dávky minerálních látek, jak uvádí aktin.cz.
Přínosů je hned několik
Konzumace celozrnných těstovin namísto bílých nabízí některé důležité výhody. V první řadě tato varianta neobsahuje téměř žádný tuk, díky čemuž má méně kalorií než tradiční těstoviny. Můžete jich tak sníst větší množství bez obav o svou štíhlou linii.
Díky obsaženým otrubám dochází ke zlepšení průchodnosti střev, a tím zabránění zácpě. Člověk tak může pociťovat vymizení pocitu těžkosti v žaludku a celkově se bude cítit příjemněji.
I když celozrnné těstoviny obsahují méně sacharidů než jejich běžný protějšek, stále jsou jejich zdrojem, což z nich rovněž činí potravinu dodávající energii.
Častá konzumace celozrnných těstovin může snižovat riziko různých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka druhého typu a žaludeční problémy.
Vaše tělo vám poděkuje
Poskytují také různé živiny, včetně významného množství vitaminu E, antioxidantů, bílkovin a již zmíněné vlákniny. Jak uvádí web krabickujeme, taktéž obsahují více vitaminů skupiny B a minerálních látek, jako třeba selen, hořčík, železo, fosfor, vápník. Lidské tělo to dokáže ocenit, díky čemuž se budete cítit odolnější, výkonnější a zdravější.
I přes všechny zmíněné výhody se však nedoporučuje konzumovat celozrnné těstoviny každý den. Vždy je třeba mít na paměti, že těstoviny by se neměly jíst nadměrně. Stejně tak jejich zdravotní přínosy nemohou vyvážit situace, kdy jsou podávány s nezdravými tučnými omáčkami. Obecně se doporučuje střídavě konzumovat také jiné potraviny z celozrnné mouky, kupříkladu chléb.
Bílé těstoviny rozhodně nezatracujte
Na závěr vyvstává otázka, zda jsou normální těstoviny tak nevhodné. S ohledem na výše uvedené se může zdát, že je nanejvýš vhodné odložit bílé těstoviny stranou a vsadit na ty celozrnné, ale tak tomu není.
Může se totiž stát, že mnohým lidem celozrnná varianta třeba nemusí vůbec chutnat. I ty tradiční lze však konzumovat zdravě, pokud dodržíte některé podmínky. Mezi ně patří například kontrola porcí, a hlavně jejich kombinace se zdravými potravinami, jako je zejména zelenina, která je u zdravého stravování nezbytná.
Zdroj: tiptar.com, krabickujeme.cz, nakliceno.cz, aktin.cz
Autor: Silvie Grulichová