Největším strašákem nového desetiletí je prozatím jisté infekční onemocnění. Co je koronavirus a jak se přenesl na člověka? Možná z dosti atypické pochoutky.
Co je koronavirus?
Koronavirus je označení hned pro čtyři druhy virů, z nichž některé mohou u člověka vyvolat nachlazení, případně virózu. Na přelomu roku 2019 a 2020 se ale objevilo infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ale dosti teorie, na tomto místě se zaměříme na čínskou specialitu, jejíž konzumace možná zapříčinila přenos koronaviru na člověka.
Je na vině netopýří polévka?
Příznaky koronaviru se dosti podobají zápalu plic anebo viru SARS. Právě ten se přitom na člověka přenáší ze zvířat. Vědci tedy přišli s domněnkou, že původcem onemocnění může být dosti atypická pochoutka, totiž polévka z netopýrů! Koronavirus se ostatně začal šířit z Wu-chanu, což je nejlidnatější město ve střední Číně, ve kterém je tento pokrm dosti oblíbený, a to i mezi turisty.
Na místních tržištích si ovšem můžete koupit (tedy mohli jste, od 23. ledna je celé město v karanténě) i další druhy zvířat, které se zde prodávají na maso a zřejmě je v mnoha jiných zemích neochutnáte. Jedná se např. o koaly, krysy, hady anebo pávy. Přesto je za přirozený zdroj nákazy stále považován netopýr. Klíčovou roli v přenosu viru na člověka nicméně mohl sehrát jiný živočich…
Koronavirus a luskouni
Luskou je jediný savec na světě, jehož tělo pokrývají šupiny. Právě ty se hojně využívají v tradiční čínské medicíně, protože tělo těchto zvířat připomíná draky (mají tedy „dračí sílu“). Ačkoli jsou luskouni chránění, protože jejich stav prudce klesá, v této východoasijské zemi se nadále loví, a to nejen kvůli šupinám, ale také pro maso, které je považováno za delikatesu.
Čínští experti přišli s informací, že právě luskoun by mohl mít mezihostitelem, z něhož se koronavirus přenesl z netopýra na člověka. Genetická sekvence viru se totiž v těle pacientů z 99 % shodovala s koronavirem luskounů. Na vině tedy nakonec může být maso tohoto tvora, přičemž by vlastně šlo o jeho malou pomstu. Od roku 2000 totiž bylo člověkem zabito přes dva miliony luskounů.