Poruchy příjmu potravy nejsou jen problémem dospívajících dívek, které chtějí vypadat jako modelky. Kromě mentální anorexie a bulimie se problém vztahuje i na osoby, které se přejídají.
Téměř polovina lidí s poruchou příjmu potravin se přejídá
Poruchy příjmu potravy nejsou volbou, ale jsou vážnými duševními chorobami a mohou mít významný dopad na všechny aspekty lidského života. Čím dříve je porucha příjmu potravy identifikována a člověk má přístup k léčbě, tím větší je příležitost k uzdravení nebo zlepšení kvality života.
Záchvatovité přejídání (BED)
Osoba s BED trpí nedostatkem kontroly nad množstvím konzumovaného jídla a dokáže ho během relativně krátké doby sníst velké množství. Záchvatovité přejídání potom často vyvolává pocity viny a studu a člověk má snahu jíst sám nebo tajit své stravovací návyky.
Během záchvatu přejídání má člověk pocit, že není schopen přestat jíst, což je často spojeno s vysokou úrovní úzkosti. U tohoto onemocnění je také specifické, že se osoby nesnaží jídlo vyzvracet, netrpí přehnanou potřebou cvičit a držet diety.
Důvody pro vývoj nemoci se mohou lišit případ od případu. Mezi známé příčiny patří genetická predispozice a kombinace sociálních a kulturních faktorů. BED se může objevit u lidí všech věkových kategorií a pohlaví, napříč všemi sociálními skupinami a z jakéhokoli kulturního prostředí. Podle australského magazínu NEDC jsou stejně postiženy ženy i muži.
Charakteristika BED
Osoba s BED se bude opakovaně přejídat. Záchvaty takového chování netrvají déle než dvě hodiny. Jde však o chování, které se může pravidelně opakovat i několikrát týdně. Aby byla porucha diagnostikována, musí obtíže přetrvávat alespoň tři měsíce.
Stravovací návyky
Osoby s touto poruchou většinou jedí velmi rychle a jedí i v případě, že nemají vůbec hlad. Většinou přestanou až v okamžiku, kdy se necítí dobře. Po přejídání velice často následuje pocit provinění a lidé se stydí za množství jídla a způsob, jakým ho konzumují.
Záchvatovité přejídání se často objevuje v období stresu, hněvu, nudy, osamělosti nebo úzkosti. Jídlo je tak způsob, jak se vyrovnat s náročnými emocemi nebo od nich odvrátit pozornost. K tomuto jednání může dojít i v průběhu diety, kdy člověk dlouhodobě cítí extrémní hlad.
Příznaky
Jak uvádí Mayo Clinic, většina lidí s poruchou přejídání trpí nadváhou nebo obezitou, ale není to pravidlem, a může mít i běžnou postavu.
V okamžiku, kdy člověk pozoruje a cítí tyto příznaky, měl by zpozornět:
- konzumace neobvykle velkého množství jídla v určitém čase, například během dvou hodin
- stravovací chování se vymklo kontrole
- jedení až do nepříjemného stavu
- tajné pojídání o samotě
- velmi rychlá konzumace
- pocit deprese, znechucení, hanby, viny nebo rozčílení kvůli jídlu
- časté diety, které nemají efekt
Kdy navštívit lékaře
Pokud máte nějaké příznaky záchvatovitého přejídání, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Problémy se záchvatovitým přejídáním mohou mít různý průběh – od krátkodobého po opakující se, nebo mohou přetrvávat roky, pokud se neléčí.
Zdroj: Mayo Clinik, NEDC
Autor: Lída Kropáčková