Ryby by měly patřit do našeho jídelníčku, protože v sobě ukrývají celou řadu pro tělo důležitých živin. Konzumace ryb však lidi dělí na dvě skupiny – na ty, kteří si je s chutí dopřávají pravidelně, a na ty, kteří se jim vědomě vyhýbají.
Pokud patříte k lidem, kterým ryby nevadí, máme pro vás jednu otázku: Co děláte s rybí kůží? Většina lidí by odpověděla, že kůži vyhazují. My vám ale povíme, proč byste to dělat neměli.
Jíte rybí kůži?
Najdou se tací, kteří nemají problém sníst rybu se vším všudy – tedy klidně i s kůží. V mnohých ale konzumace rybí kůže vyvolává obavy, jestli je to bezpečné.
„Rybí kůže se v historii jedla zcela normálně a bezpečně. V mnoha zemích a kulturách je dokonce oblíbenou pochoutkou,“ píše web healtline.com.
Stručně řečeno, rybí kůže, stejně jako samotné rybí maso, nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Proto se určitě nemusíte bát ji jíst.
Zdravotní přínosy
Konzumace rybí kůže je bezpečná za předpokladu, že byla ryba před jídlem vyčištěna a řádně ošetřena. Měli byste vědět, že rybí kůže obsahuje řadu výživných látek – například omega-3 mastné kyseliny, vitamín D, vitamín E, jód, selen či taurin.
Zmíněné omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro udržení zdraví mozku. Jejich nízká hladina v krvi je spojena se zrychleným stárnutím mozku, včetně příznaků, kterými je ztráta paměti a kognitivní poruchy.
„Omega mastné kyseliny byly také spojeny s nižším rizikem srdečních onemocnění. Omega-3 mastné kyseliny se zdají být spojeny s prevencí a snížením ischemické choroby srdeční, pokud jsou konzumovány pravidelně,“ doplňuje webmd.com.
Připravte si chipsy z kůže lososa
Až budete příště připravovat lososa, jeho kůži nevyhazujte, byť jste na to byli až doposud běžně zvyklí. Místo toho je využijte na přípravu křupavých chipsů.
Kůži zbavte šupin, opláchněte ji a poté nechte oschnout. Následně kůži nakrájejte na proužky o šířce cca 2 cm. Na pánvi nechte rozpálit trochu oleje. Na rozpálenou pánev pokládejte jednotlivé plátky kůže z lososa a opečte z obou stran tak, aby kůže byla krásně křupavá.
Zdroj: healtline.com, webmd.com, yahoo.com
Autor: Natálie Kabourková