Už mnohokrát jsme se mohli přesvědčit o tom, že vrátit se k dřívějším receptům stojí za to. Zavzpomínat tu a tam na dřívější dobu a dobroty, které svého času lákaly všechny mlsné jazýčky, chceme i dnes.
Možná se mezi vámi najdou tací, kteří pamatují typické chlebíčkové saláty, které dominovaly lahůdkářstvím a tzv. mléčným barům. V dnešním článku si je chceme připomenout a na některé z nich vám dát recept.
Vlašský salát na chlebíček i k rohlíku
Za minulého režimu jasně kraloval lidově přezdívaný „vlašák“ neboli vlašský salát. Milovali jsme ho na chlebíčkách, mohli jsme ho jíst společně s rohlíkem a vyhlášenou dobrotou bylo také ruské vejce.
„Receptury tehdy byly dány Československou státní normou, takže jste měli jistotu, že salát bude chutnat pokaždé stejně, ať jste si ho dali ve vesnické ‚sámošce‘, nebo třeba ve vyhlášených pražských lahůdkách Zlatý kříž,“ vysvětluje, jak to dříve fungovalo, web toprecepty.cz.
Recept na vlašský salát
Chcete-li si doma připravit tuhle vyhlášenou legendu, budete potřebovat: 500 g brambor, 240 g salámu, 100 g konzervovaných okurek, 20 g hrášku bez nálevu, 40 g celeru, 60 g mrkve, 20 g hořčice, 10 g cukru, pepř, ocet, worcester, sůl na dochucení a 200 g majonézy.
Brambory se zeleninou uvaříte doměkka, vše poté nakrájíte nadrobno. Smícháte všechny suroviny, dochutíte dle svých preferencí a před podáváním můžete nechat vychladit.
Pochoutkový salát šlapal „vlašáku“ na paty
V oblibě strávníků nezůstával příliš pozadu ani pochoutkový salát, který tomu vlašskému hrdě šlapal na paty. Na první pohled se od sebe tyto dva druhy salátů nelišily, přitom mezi sebou měly několik odlišností.
Na přípravu pochoutkového salátu potřebujete 25 g cibule, 400 g šunkového salámu, 180 g kyselých okurek, 1 lžíci octa, 50 g sterilovaného hrášku, 300 g majonézy, 1 lžíci hořčice.
Najemno nakrájejte cibuli, salám pokrájejte na tenké nudličky. Okurky nakrájejte na drobné kostičky, poté všechny suroviny promíchejte. Vše dochuťte solí a pepřem.
Pařížský salát byl hit a bramborový nesměl chybět
Ani na pařížský salát nesmíme zapomenout, protože i ten se těšil velké oblibě a lidem hodně chutnal. Název salátu nepochází z francouzské metropole, ale pařížský salát se jmenuje pařížský právě proto, že jeho základní surovinou býval poctivý pařížský salám.
Čtveřici retro klasických salátů uzavře salát bramborový. Vychutnávali jsme si ho především na chlebíčkách, které díky němu chutnaly naprosto božsky.
Zdroj: toprecepty.cz, ireceptar.cz, magazin.recepty.cz
Autor: Natálie Kabourková