Nasbírejte si podzimní bylinky a udělejte si z nich čaj. Vaše zdraví vám poděkuje

Zdroj: Shutterstock

Podzim už nám kraluje v celé své parádě a podzimní příroda nabízí nejen výhled do různorodých barev, ale také spoustu pokladů. Podzimní plody se dají skvěle využít nejen k dekoraci u nás doma, ale z podzimních bylinek si lze připravit i čaj.

Pro jaké bylinky právě v tomto ročním období vyrazit do přírody? To vám prozradíme v dnešním článku. Možná ani netušíte, jaké poklady se právě teď venku skrývají a čekají jen na to, až si pro ně přijdete.

Rakytník řešetlákový

Podzimní keř ukrývající spoustu vitaminů – to je rakytník řešetlákový, který je perfektním zdrojem tolik potřebného vitaminu C. Věděli jste, že ho údajně obsahuje až desetkrát více než pomeranč?

V přírodě sice „navolno“ roste jen velmi zřídka, ale pokud ho náhodou máte na zahrádce, určitě jeho přítomnosti využijte a zajděte si pro vesele oranžové kuličky.

Rakytník podle studie obsahuje karotenoidy, vitamin E a omega-3, 6, 7 a 9 nenasycené mastné kyseliny. Může pomoci snížit vysoký cholesterol či krevní tlak.

Růže šípková

Naše babičky nedaly dopustit na odvar z plodů šípkové růže a my bychom ve svém vlastním zájmu měli jít v jejich stopách. Plody růže šípkové jsou totiž plné pozitivních účinků na naše zdraví.

Chcete-li si plody uchovat na zimu, máte dvě možnosti – buď je můžete usušit, nebo z nich připravit marmeládu. Záleží jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete.

Jitrocelové listy

Na první pohled nenápadná bylinka, která toho ale poměrně dost dokáže. Zeleně zbarvené jitrocelové listy můžete sbírat od jara do podzimu a byla by škoda jejich účinků nevyužít.

Jitrocel kopinatý (i jeho příbuzný jitrocel větší) je protizánětlivou bylinkou, která je užitečná při všech druzích onemocnění dýchací soustavy.

My dodáme, že dokáže ulevit od zahlenění, přináší úlevu také při kašli a dokáže být nápomocný i pacientům, kteří se léčí s astmatem.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský najdete tam, kde je vlhko – takže kolem příkopů, ale narazit na něj můžete také v lese a v mokřinách. Sbírat ho lze od října do listopadu, takže je nejvyšší čas.

Kozlík lékařský je bylinka, která ulevuje od potíží, jež byly vyvolány pocuchanými nervy. Dokáže tak ulevit při nervovém vypětí, zklidní i žaludeční neurózu.

Zdroj: European Medicine Agency, National Library of Medicine, living.iprima.cz, iDnes.cz, ireceptar.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz