Když se mluví o Slovensku ve spojitosti s tradičními pokrmy, většině lidí se automaticky vybaví halušky. I když je pravda, že právě tohle jídlo máme se Slovenskem neodmyslitelně spjaté, rozhodně to není jediný pokrm, který si zde můžeme vychutnat.
Co třeba živáňská pečeně? Na první pohled obyčejné maso pečené v alobalu dokáže překvapit dokonalou chutí a šťavnatostí. Na tuhle dobrotu vám dnes přinášíme recept.
Odkud se vzala živáňská pečeně?
Živáňská pečeně, stejně jako celá řada dalších pokrmů, nemá tak úplně jasný původ. Některé zdroje uvádí, že se živáňská pečeně připravovala už ve středověku. Je ale logické, že úplně v jiné podobě, než jak tuhle dobrotu známe dnes.
„Namísto alobalu naši předci používali obal z jílu, ve kterém maso společně s dalšími komponenty pekli v otevřeném ohni. Šlo prý o velmi oblíbený pokrm hlavně mezi kočovníky,“ píše web iReceptar.
Připravte si živáňskou pečeni v alobalu
Pokud máte rádi klasické špízy, pak vám tohle jídlo zaručeně učaruje. Připravte si ho třeba k nedělnímu obědu nebo kdykoli jindy. Uvidíte, že se vám po něm budou dělat boule za ušima.
Na přípravu budete potřebovat: 4 plátky krkovice, 2 klobásy, 3 cibule, 8 brambor, 8 plátků anglické slaniny, sůl, pepř, sladkou papriku, drcený kmín a olej. Začněte tím, že brambory oškrábete a nakrájíte na plátky. Klobásu pokrájejte na podélné čtvrtiny a cibuli nakrájejte na kolečka.
Vezměte alobal, připravte z něho 4 čtverce o velikosti asi 30 x 30 cm a potřete je olejem. Doprostřed alobalu položte brambory, ty osolte a okmínujte. Na brambory rozložte osolené a opepřené maso, na něj kolečka cibule, kousek klobásy a navrch dva plátky slaniny.
Všechny suroviny poté lehce zaprašte trochou mleté papriky a zabalte je do uzlíčku, aby během pečení nevytekla šťáva. Takto připravené balíčky vložte do trouby předehřáté na 200 °C, kde pečte asi 50 minut. Živáňskou pečeni můžete podávat s čerstvou zeleninou nebo salátem.
Zdroj: iReceptar, recepty.cz, prozeny.cz, fresh.iprima.cz
Autor: Natálie Kabourková