Bhútánská kuchyně je pro Čechy prakticky neznámá, stejně jako celá tato jihoasijská země, které se někdy říká „ráj na Zemi“.
Historie bhútánské kuchyně
Bhútán je stát v jižní Asii, o kterém někteří Češi asi nikdy neslyšeli, ačkoli se jedná o dosti specifickou zemi. Co se týče místní kuchyně, velmi často se zde konzumují tradiční pokrmy. Vliv na ni ovšem měli i okolní země, takže zde lze objevit i chutě Indie a Číny. Vypozorovat však lze také působení nepálské a v horských oblastech rovněž tibetské kuchyně.
Typické pokrmy o bhútánské kuchyni
Bhútánci mají rádi pikantní jídlo, takže často používají chilli papričky. Základem jejich stravy jsou obilniny, luštěniny, zelenina, maso (vepřové, hovězí, kuřecí, ovčí, ale třeba také jačí) a mléčné výrobky, které jsou v této zemi velmi rozšířené a hojně konzumované.
Chilli papričky: pikantní pochoutka, která může pomoci s hubnutím
Bhútánská kuchyně obsahuje řadu jídel. Za národní pokrm je ovšem považováno ema datsi, které se dělá po celé zemi. Jedná se o chilli papričky vařené s datsi, což je místní tradiční sýr z jačího mléka. V některých případech bývají součástí i zelené fazolky a brambory.
Brambory jsou sice často používanou přílohou, nicméně nejčastěji se k pokrmům podává rudá rýže, která je typická právě pro tuto zemi. Je přitom součástí i dalšího oblíbeného jídla zvaného dal bhat, jejž tvoří právě rýže, čočka a koření.
Z masných jídel jmenujme phakša pa (vepřové s chilli papričkami, cibulí, ředkvičkami a špenátem) nebo jaša marú, tedy kousky kuřete s rajčaty a rýží, které jsou dochucené česnekem a zázvorem. Oblíbeným pokrmem je rovněž momo (knedlíčky plněné sýrem), jež se často konzumují při slavnostech a dělají se i v Tibetu a Nepálu.
Co se týče nápojů, i v Bhútánu se pije pivo jako např. čang, který je vařený z prosa či rýže. Dále je zde oblíbený destilát ara, jenž se vyrábí z různých druhů obilovin. Z nealkoholických nápojů jmenujme ngad-ja (slazený čaj s mlékem) a suju, tedy čaj s jačím máslem a solí, který se sem dostal z Tibetu.
Bhútánská kuchyně a zdraví
Bhútán je jednou z posledních zemí světa, kde ještě stále převažuje tradiční způsob života, který je poklidnější (minimálně při srovnání se Západem). Místní lidé používají především lokální suroviny, které jsou obvykle čerstvé a u nás bychom je zřejmě označili jako „bio“. Proto je bhútánská kuchyně považována za zdravou, protože západní pokrmy sem příliš nepronikají.
Zajímavosti o bhútánské kuchyni
- Bhútán je specifický v tom, že se zde na místo HDP (hrubý domácí produkt) určuje vyspělost za pomoci HNŠ (hrubé národní štěstí). I proto je někdy považován za „ráj na Zemi“.
- Ke štěstí samozřejmě přispívá i dobré jídlo, které se zde stále konzumuje tradičně. Pořád jej tedy např. servírují ženy a jako první dostává svou porci nejstarší člen rodiny.
- Zahraniční turisté mohou „západní“ kuchyni ochutnat prakticky jen v hotelech. Jinak mají k dispozici spíše místné speciality.
- K nim patří i houby, neboť jsou zde oblíbené dušené či smažené lišky, hřiby nebo bedly. V tomto ohledu se tedy od nás zdejší lidé zase tolik neliší.
- Pokud se chtějí místní obyvatelé „nakopnout“, žvýkají betel, což je povzbuzující „droga“, jejímž základem jsou nedozrálé plody palmy arekové a listy pepřovníku betelového.
Indická kuchyně: jedna z nejstarších kuchyní světa, která je pestrá, chutná i zdravá