Většina z nás ryby vnímá jako zdraví prospěšné potraviny. Je pravda, že ryby našemu zdraví mají co nabídnout. Rozhodně ale nelze všechny druhy házet do jednoho pytle – některé druhy ryb totiž mohou způsobit nepříjemné zdravotní potíže.
Třeba taková tilápie. Jde o poměrně oblíbený druh ryby, který má mírnou chuť a je snadno dostupný. Opravdu je zdravá? A jak ji správně připravit, aby vám neublížila?
Co je tilápie?
Pokud se alespoň trochu vyznáte v rybách, pak víte, že tilápie nilská je cenově dostupná ryba nabízející bílé maso s nasládlou chutí. Tilápie si i po tepelné úpravě dokáže zachovat svoji šťavnatost a její výhodou je, že nemá kosti. Dá se také připravit na mnoho způsobů.
Nejen šťavnatost a cenová dostupnost mohou za to, že mnoho lidí konzumuje tilápie ve větším množství, nežli je zdrávo. Mají za to, že pro své zdraví dělají to nejlepší. Ne vždy ale musí být konzumace ryb nutně zdravá…
Nenáročná a levná ryba, která může uškodit
Problém v případě tilápie spočívá ve způsobu chovu. Většina nabízených kusů je původem z farem. „V umělých chovech se vykrmují geneticky modifikovanou stravou a hormony, které podporují jejich růst, což sice šikovně pokryje poptávku, ale hazarduje se zdravím konzumentů,“ varuje web Prostreno.cz.
Větší hladina toxických látek
Uměle chované ryby bohužel obsahují daleko větší množství toxických látek v porovnání s rybami, které žijí volně v přírodě. Je také nutné zmínit, že uměle odchované kousky v sobě obsahují pesticidy a antibiotika – tyto látky se na farmách využívají k hubení škůdců.
Asi není třeba podotýkat, že tyto látky nadále zůstávají v rybách a jejich prostřednictvím se dostávají až na váš talíř. Většina lidí si však tento fakt neuvědomuje a tilápie nadále konzumuje ve velkém množství zejména proto, že jde o cenově dostupnou rybu.
Recept na tilápie na pánvi
Pokud jste na tilápie dostali chuť, přinášíme vám jednoduchý recept, který určitě musíte vyzkoušet. Na přípravu tohoto receptu potřebujete: máslo, petržel, česnek, smetanu, citronovou šťávu, bujón, sůl a pepř. Začněte tím, že rozmražené filety dochutíte solí a pepřem a potom je osmažíte na másle.
Poté filety z plotny sejměte, do pánve přidejte lžíci másla, preferované množství strouhaného česneku, přilijte hrníček kuřecího vývaru nebo trochu instantního bujónu a pět minut povařte.
Následně přidejte smetanu a citronovou šťávu, důkladně promíchejte, přimíchejte nasekanou petržel, dochuťte solí a pepřem, a ještě pár minut povařte. Připravenou omáčkou poté přelijte filety, které můžete konzumovat samotné nebo třeba s rýží.
Zdroj: Prostreno.cz, mashed.com, womanonly.cz
Autor: Natálie Kabourková