Syrovátka byla dříve brána především jako odpadní produkt při výrobě sýra či tvarohu. Dnes je naopak považována za zdraví prospěšnou surovinu.
Syrovátka jako odpad
Syrovátka je vedlejším produktem při výrobě sýrů či tvarohu. Při těchto postupech vzniká tuhá složka, kterou tvoří kasein (hlavní bílkovina v mléce), a tekutá část, tedy právě syrovátka. Zatímco v minulých dobách se jednalo o odpad, jenž se likvidoval, dnes dochází k jejímu dalšímu využívání. Bylo totiž zjištěno, že se jedná o zdraví prospěšnou surovinu.
Kde si syrovátka pořídit?
Syrovátka je žlutá či žlutozelená tekutina, kterou si můžete vyrobit doma. V obchodech ji nejčastěji seženete ve formě bílého prášku, což je vlastně sušená syrovátka. Najdete ji v prodejnách se zdravou výživou, případně v obchodech zaměřujících se na sportovce. Ve své nabídce ji ovšem má také mnoho internetových i kamenných lékáren, takže pořídit si ji nepředstavuje žádný problém.
Využití v kuchyni
Syrovátku můžete pít samostatně, lze si ji přidat do kávy, protože může mít sladkou chuť (viz níže). Uplatnění nachází také při pečení do těsta, a to jak sladkého (např. do koláčů), tak slaného. Můžete ji rovněž přidat do palačinek, ale také do smetanových omáček nebo bílých polévek. Jedná se tedy o zajímavou kuchyňskou ingredienci, jež se navíc může stát perfektní složkou pro zdraví smoothie.
Léčivé účinky syrovátky
Syrovátka obsahuje velké množství bílkovin, stejně jako sacharidů (především laktózy). Vyskytují se v ní rovněž vitamíny (A, B-komplex nebo C) a minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor či zinek). Díky tomu příznivě účinkuje na lidské zdraví. Jedná se např. o pomocníka při hubnutí a kladný vliv má na trávení, detoxikaci či hladinu cholesterolu. Navíc pozitivně působí při posilování na růst svalů a přispívá ke zdraví kostí. Lze ji zároveň využít i zevně na různé potíže s pokožkou. Některé studie přitom prokazují, že obsažené látky mají i protirakovinné účinky.
Skyr: pramen zdraví z Islandu. Mléčný výrobek s minimálním obsahem tuku
Zajímavosti o syrovátce
- Tento mléčný výrobek může být sladký (vzniká při výrobě sýra), nebo kyselý (vzniká při výrobě tvarohu).
- Sušená syrovátka je jednoduchá na přípravu. Stačí ji rozmíchat v teplé vodě a poté se podobá mléku. Oba nápoje jsou ovšem značně rozdílné, neboť mléko je i díky obsahu kaseinu nezdravější.
- Budete-li konzumovat syrovátku samotnou, můžete ji dochutit čerstvým ovocem, které ještě zvýší její nutriční hodnotu.
- Syrovátku by nicméně neměly konzumovat děti do tří let, stejně jako lidé trpící laktózovou intolerancí (laktóza je mléčný cukr).
- Ideální je samozřejmě pořídit produkt ekologického zemědělství, který bývá ještě zdravější. Optimálně si jej pořiďte od lokálního farmáře.
Autor: redakce