S blížící se zimou začíná mnoho pěstitelů bylinek přemýšlet, kam s rostlinkami během studených měsíců. Zatímco pro některé by byl pobyt v chladném prostředí zničující, jiné bylinky jsou schopné mrazy přečkat i ve venkovních podmínkách.
A které z nich to jsou? Pokud i vy pěstujete bylinky, které v našich kuchyních a domácnostech nachází široké uplatnění, pak byste určitě měli vědět, jaké rostlinky lze nechat venku a které je potřeba sklidit do tepla.
Jaké bylinky přečkají zimu venku?
Bylinky lze pěstovat celoročně a to klidně doma na parapetu nebo venku na balkoně. Chce to jen vědět, které druhy bylinek snesou i studenější počasí.
Mezi bylinky, které přečkají zimu venku (na okně, na terase či na balkoně) patří ty, které mají dřevnatý stonek. Těmi jsou například šalvěj, levandule, máta nebo mateřídouška.
Pozor na holomrazy
I když výše zmíněné bylinky zvládnou zimu venku takřka bez úhony, měli byste si dát pozor na holomrazy, tedy mrazy bez přítomnosti sněhu. Před těmi je potřeba i tyto odolné jedince chránit.
Jak? Stačí je zakrýt netkanou textilií, která zabrání přímému kontaktu s chladem. Skvěle poslouží podle webu České stavby také spadané listí, sláma nebo chvojí.
Které bylinky na zimu schovat do tepla?
Opakem jsou bylinky, pro které by mohl být pobyt v chladném počasí devastující. Mezi méně odolné kousky lze zařadit rozmarýn, citronovou trávu nebo třeba v kuchyni hojně používané oregano.
Tyto bylinky na zimu přemístěte někam, kde budou mít teplejší podmínky – ať už přímo k vám domů, nebo do skleníku. Podmínkou je zajistit jim dostatek světla. Tyhle bylinky, které jsou často původem ze Středomoří, ke své spokojenosti totiž potřebují co možná nejsvětlejší stanoviště.
Dejte bylinky na závětrné místo
Rozhodnete-li se bylinky nechat přes zimu venku, snažte se pro ně alespoň najít závětrné místo, kde nebudou na přímém větru, který by jim také mohl uškodit.
Nádoby, ve kterých bylinky pěstujete, můžete zazimovat – izolujte je s pomocí bublinkové fólie nebo polystyrenu.
Zdroj: ceskestavby.cz, dumazahrada.cz, modernizahrada.com
Autor: Natálie Kabourková