Po práci se zeleninou vám jistě často zbyde spousta odřezků a slupek, které většinou skončí v koši. To je ovšem škoda, protože se dají skvěle využít při přípravě dalších pokrmů.
Zeleninový vývar
Z dobře očištěných zbytků zeleniny si můžete připravit skvělý vývar. Čím menší budou kousky zeleniny, tím dříve bude vývar hotový, jelikož minerály a živiny přejdou ze zeleniny do vody rychleji. Může vám tak stačit pouhá půlhodina.
Pokud chcete, aby byl vývar trochu kyselý, můžete do něj ke konci vaření přidat víno nebo vinný ocet. Pro intenzivnější chuť vývaru zase můžete před vařením kousky zeleniny opéct v troubě nebo na pánvi.
Sůl byste však do vývaru přidávat neměli. Osolená voda nepřijme tolik minerálů ze zeleniny a vývar je proto chuťově ochuzený. Případné bylinky do vařícího vývaru vložte také až ke konci.
Až bude vývar uvařený, stačí jej jen scedit a nechat vychladnout. V lednici vydrží až tři dny. Takto můžete zpracovat stonky z rajčat, slupky z mrkve, petržele, celeru, tvrdý košťál brokolice či květáku nebo suchou cibulovou slupku, která vývaru dodá barvu.
Smažená zelenina
Příprava chutných smažených pokrmů trvá jen několik minut a je skvělým způsobem, jak využít zbytky zeleniny. Připravte si omáčku a podávejte ji s dušenou rýží.
Vzhledem k tomu, že se smažené pokrmy na prudkém ohni obvykle rychle uvaří, vybírejte zeleninu, která se též rychle usmaží, a pomaleji se vařící zeleninu nakrájejte na malé kousky. Pokud používáte vařenou zeleninu, přidejte ji až na závěr, aby se prohřála.
Mezi nejlepší zeleninu na smažení patří chřest, paprika, brokolice, růžičková kapusta, zelí, mrkev, květák, celer, rajčata či cuketa.
Pečená zelenina
Většina zeleniny chutná výborně, když je pečená, a lze ji také snadno kombinovat. Klíčem je spojit zeleninu, která se vaří podobně dlouho. Kořenová zelenina, jako jsou brambory, pastinák a červená řepa, se peče déle, zatímco brokolice a chřest jen několik minut.
Chcete-li omezit pečení zeleniny na jednu pánev, začněte nejprve s pomalu se pečící zeleninou a pak postupně přidávejte tu ostatní. Například začněte opékat na kostičky nakrájené sladké brambory, zatímco budete připravovat květák.
Jakmile se brambory opékají 5-10 minut, přidejte květák a připravte kapustu. Kapustu přidejte v posledních 5 minutách pečení a pokaždé, když přidáte zeleninu, směs promíchejte.
Na pečení se obzvláště hodí chřest, červená řepa, paprika, brokolice, růžičková kapusta, zelí, mrkev, květák, celer, lilek, fenykl, cibule, nebo ředkvičky.
Zdroj: Lidovky, The Spruce Eats, Delicious.com
Autor: Dominika Jandorová