Snad každý si za svůj život koupil něco v automatu, to není nic neobvyklého. Nejčastěji jde o balené pochutiny a nápoje, avšak připravit vám může také čerstvou kávu. Věděli jste, že si do automatu můžete zajít ale i pro čerstvou pizzu?
V Itálii se pizza v různých podobách konzumuje už po staletí. Její současná forma vznikla pravděpodobně v Neapoli. Nejznámější verze nese název Margherita a měl ji vymyslet Raffaele Esposito u příležitosti návštěvy královny Markéty Savojské na konci 19. století. Standardně obsahuje rajčatovou omáčku, sýr a bazalku.
Čerstvá pizza o půlnoci? Klidně!
Automaty mají hned několik výhod – mohou být umístěné venku i uvnitř budov, šetří náklady na pracovní sílu, a hlavně fungují nepřetržitě 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Ani v případě pizzy tomu není jinak, jednoduše si ji můžete v automatu koupit, kdykoli vás napadne.
A jak to vlastně funguje? Automat na pizzu se od těch klasických s balenými výrobky trochu odlišuje. Nenajdete v něm prosklenou vitrínu, za kterou by na vás koukaly již hotové pizzy. Funguje na počkání, stejně jako ty na kávu.
Zákazníci si objednají požadovaný druh pizzy přes dotykovou obrazovku a zaplatí v hotovosti či pomocí čtečky kreditních karet. Ceny jsou různé v závislosti na náplni, obecně jsou podobné těm z restaurací. Pak je třeba chvíli počkat. Hotová pizza vyjede výdejním okénkem, které stylem připomíná bankomat.
Hotová je za tři minuty
Pokud se obáváte, že budete čekat stejně dlouho jako v restauraci, nemusíte mít strach. Pizza je připravená přibližně za tři minuty od zaplacení. Výdejní stanice jsou opatřeny konvenční pecí, která rychle upeče předpřipravené chlazené koláče těsta. Ty bývají ručně vyráběny a automaty jsou jimi denně zásobovány.
Pečení probíhá při teplotě kolem 400 °C, pak se nechá na pár vteřin zchladnout, než se v krabici vysune štěrbinou v přední části zákazníkům. A pokud si chcete vychutnat pizzu z pohodlí domova a nemáte to zrovna nejblíž, můžete si pizzu zakoupit také studenou a ohřát si ji doma.
Vše je plně automatizováno pomocí dopravníků a pizza se přemisťuje z chladicí části přes pec až do krabice rovněž pomocí robotického ramene. Je tedy vcelku jasné, že automat na pizzu je poněkud větších rozměrů.
Kvalita odpovídá strojové výrobě
A jak je to s kvalitou? Reakce na světově proslulé jídlo se různí. Někteří jej pojmenovávají „Heinzova placka“, jelikož dostali jen tenkou placku s kečupem a trochou sýra. Jiní pizzu považují za ucházející, pokud člověk spěchá.
Je asi nutné neočekávat předem pizzu jako od pravého Itala. Celkově jsou pizzy z automatů menší, a i ingrediencí je méně, připomínají trochu vylepšenou mraženou pizzu ze supermarketu. Možná proto nebývají umisťovány blízko restaurací, kde nabízí pizzu přímo z pece i s příjemným posezením.
Automat na pizzu najdete už i u nás
Tyto automaty na pizzu se však těší oblibě hlavně díky zvědavosti široké veřejnosti a postupně se objevují ve všech koutech světa, včetně Spojených států amerických, Velké Británie, dokonce i v samotné Itálii. A síť se stále rozšiřuje.
Jeden takový automat už můžete najít také v České republice, konkrétně v Písku, a pizza z něj vypadá i chutná docela slušně. Takže pokud jste zrovna teď dostali chuť na pizzu, nebo jste zvědaví a bydlíte někde v okolí, můžete ho přijet vyzkoušet.
Zdroj: mlive.com, mirror.co.uk, novinky.cz, extra.cz, fizza.cz
Autor: Silvie Grulichová