Hořčice patří mezi nejrozšířenější dochucovadla. V současné době si je možné i v ČR zakoupit řadu druhů, z nichž některé jsou zdravější než jiné.
Historie používání hořčice
Hořčice je dochucovadlo z mletých hořčičných semínek, které člověk používá tisíce let. Využití totiž nacházela už u starověkých Řeků a Římanů, a to nejen k dochucování pokrmů, ale také jaké lék. V současné době nachází uplatnění po celém světě. Tato pasta žluté či hnědé barvy dnes existuje v mnoha variantách, neboť na mnoha místech získala lokální charakter.
Druhy hořčice
Některé druhy se staly v průběhu let známější než jiné. Ačkoli v ČR stále nejvíce „frčí“ plnotučná bílá a kremžská hořčice, jež má původ v rakouském městě Kremži, aktuálně mají obchody v nabídce celou řadu dalších výrobků. Pořídit si tak můžete dijonskou hořčici, jež se začala už ve středověku vyrábět ve francouzském městě Dijon, případně medovou, hrubozrnnou, americkou anebo bavorskou hořčici.
Využití v kuchyni
Některé hořčičné pasty jsou pikantnější, další mají jemnější chuť. Záleží samozřejmě na složení. Kromě hořčičných semínek toto dochucovadlo obsahuje vodu, olej, ocet, sůl, cukr či mleté koření. Obsah jednotlivých látek se liší, neboť v některých druzích je např. více cukru. Navíc může být použit vinný ocet, pikantnější černá semena anebo kurkuma. V každém případě ji můžete využít i při přípravě pokrmů. Výtečná je navíc hořčičná omáčka, která se např. hodí ke steakům.
Jaká hořčice je nejzdravější?
Hořčice obsahuje vitamíny (B a C), minerály (hořčík nebo vápník), vlákninu či flavonoidy. Proto např. působí kladně na trávicí soustavu. Nicméně pokud si pořídíte produkt, který obsahuje nekvalitní oleje a běžnou sůl a cukr, o příliš zdravé dochucovadlo se jednat nebude. Některé druhy navíc obsahují potenciálně škodlivý konzervant kyselinu benzoovou. Sáhnete-li ovšem po kvalitnější hořčici (méně tuku, mořská sůl, málo cukru a takřka žádné příměsi), nijak si neuškodíte. Právě naopak!
Balzamikový ocet: kvalitní dochucovadlo, které zraje 12 let v dřevěných sudech
Zajímavosti o hořčici
- Toto široce využívané dochucovadlo se vyrábí především ze semen hořčice seté. Rostlina ovšem nachází i jiná uplatnění. Z jejích listů se např. připravuje zdravý jarní salát.
- Hořčice byla ve starověkém Řecku považována za výborný lék (možná proto, že obsahovala pouze rozemletá semínka a vinný ocet). Filosof Pýthagorás ji dokonce doporučoval na hadí a štíří uštknutí.
- Hořčice skvěle doplňuje chuť uzeného či grilovaného masa (včetně tučného). Tyto obvykle těžké pokrmy navíc pomáhá lépe strávit.
- Někteří lidé si mažou levnou plnotučnou hořčici na bílý chléb. Takový pokrm má však prakticky nulovou výživovou hodnotu.
- Výše zmíněná hořčičná omáčka je sice výborná, ale obsahuje plnotučnou hořčici a smetanu, takže byste si ji neměli dopřávat příliš často.
Autor: redakce