Mít doma potravinové moly není žádný med. Nezvaná havěť nás dokáže pořádně potrápit. Boj s nimi se mnohdy zdá jako nikdy nekončící a předem prohraný. Potravinový mol, který se odborným jménem nazývá zavíječ moučný, vám dokáže přidělat nejednu vrásku na čele.
Jak se jich zbavit? To je otázka, která vám automaticky proběhne hlavou v okamžiku, kdy zjistíte, že máte tyhle parazity doma. Potravinový mol miluje mouku, čokoládu a rýži. Čehokoliv se dotkne, můžete okamžitě vyhodit. Jak se jich zbavit?
Potravinový mol je silný nepřítel
Nebudeme si lhát do kapsy – potravinoví moli jsou silní protivníci. Jejich přítomnost u vás doma poznáte okamžitě. Tahle havěť za sebou zanechává nezaměnitelné stopy – jemné pavučinky objevující se všude tam, kde se zabydlí. Může to být například v mouce, čokoládě, ovesných vločkách nebo třeba v müsli.
Do kuchyně se dostanou otevřeným oknem, stoupačkami od souseda a bohužel si je domů můžete přinést i společně s vaším nákupem. I když se na první pohled mohou zdát drobní a nenápadní, potravinoví moli mohou zanechat několikatisícovou škodu.
Jak se zbavit potravinových molů?
První pravidlo zní: okamžitě mechanicky zlikvidovat nalezené vetřelce. Nemyslete si, že tím bude ale problém vyřešen. Bohužel se budete muset připravit na to, že napadené potraviny bude nutné vyhodit – na první pohled se napadené potraviny mohou jevit jako nezávadné, ale bohužel v nich mohou být vajíčka, nebo mohou být kontaminované výkaly.
„Samozřejmě v nich pak najdete výkaly v podobě malých kuliček, jemná hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další hmyzí pozůstatky. Samy o sobě nejsou infekční, po konzumaci takto znehodnocených potravin by se vám nemělo nic stát. U citlivých lidí ovšem mohou tyto hmyzí zbytky vyvolat i alergii,“ vysvětluje pro web iReceptar parazitolog Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Naše babičky věděly, jak na potravinové moly
Naše babičky si dokázaly poradit s kterýmkoli problémem. Potravinoví moli je tak sice mohli zaskočit, nicméně ne překvapit. Babičky dávaly do spíže pár větviček chmele, látkové pytlíčky plnily bobkovým listem, hřebíčkem, pepřem či levandulí. Dobře věděly, že na ně platí i cedrové dřevo, listy ořešáku nebo citronová kůra. Všechny tyto přírodní pomocníky ve spížích pravidelně obměňovaly.
Na potravinové moly můžete připravit i past, a to v podobě otevřené láhve s úzkým hrdlem naplněné jablečným octem či pivem. Moli do této pasti vlezou, protože pro ně bude její obsah lákavý, ale ven už se nedostanou.
Jakmile doma zpozorujete přítomnost molů, mělo by pro vás být samozřejmostí udělat generální úklid potravin. Prohlédněte všechny uložené suroviny, mouku, rýži, těstoviny, ovesné vločky. Dejte si s tím tu práci, že celou spíš vystěhujete a vše vytřete octem. I sebemenší drobečky nacházející se mezi policemi mohou být potravou pro larvy.
Zdroj: iReceptar.cz, iDnes.cz, cz-test.cz, pasti.cz
Autor: Natálie Kabourková