Nepalte listy z ořešáku! Raději z nich udělejte léčivý olej či čaj

Zdroj: Shutterstock

Máte na zahradě ořešák královský a nevíte, co s opadanými listy? Do kompostu se moc nehodí, zbývá je tedy spálit? Kdepak! Listy z ořešáku mají mnoho způsobů využití.

Čaj z listů vlašských ořechů

Zatímco ořechy podporují zdravá střeva, jsou bohatým zdrojem omega-3 a podporují zdravou funkci mozku, listy dělají něco trochu jiného.

Čaj z listů vlašského ořechu se například podle webu Rural Sprout používá vnitřně k léčbě:

  • cukrovky
  • průjmu
  • hemeroidů
  • dny
  • nečistoty v krvi
  • pocení
  • chudokrevnosti
  • střevních parazitů

Chcete-li si připravit lahodný šálek čaje, začněte se dvěma polévkovými lžícemi suchých ořechových listů na čtvrt litru vody. Přiveďte čaj k varu a nechte vařit asi pět minut. Odstavte z ohně a nechte pod pokličkou asi deset minut odstát.

Léčivý olej z ořešákových listů

Olej z ořešákových listů je velmi účinný pomocník při léčbě kožních onemocnění, jako je akné, ekzémy či vyrážky, ulevuje od bolesti kloubů a působí také proti křečovým žilám.

Otrhané listy očistěte, a pokud je budete sušit, nevystavujte je přímému slunečnímu světlu. Použít však můžete i čerstvé listy. Zhruba 20 listů natrhejte na menší kousky a vložené do sklenice je zalijte 100 ml panenského olivového oleje. Vařečkou listy promíchejte a zatlačte je pod hladinu, aby byly všechny potopené. Sklenice přikryjte víkem, ale neutahujte.

Do hrnce dejte utěrku a na ni postavte sklenici s listy. Hrnec naplňte vodou zhruba do poloviny jeho objemu. Vařte na mírném ohni asi 30 minut. Poté sklenici vyjměte a nechte vychladnout. Olej přeceďte přes sítko a můžete do něj přidat 70 až 80 gramů čerstvého medu.

Přidáte-li med, postavte sklenici, kterou nechte tentokrát bez víčka, znova na utěrku do teplé lázně do hrnce. Obsah sklenice míchejte, dokud se med nerozpustí. Poté už stačí nechat olej vychladnout a před použitím nechat rozpustit ve vodní lázni nebo v mikrovlnce.

Extrakt na podporu trávení

Můžete si také vyrobit extrakt, který podpoří vaše zažívání a činnost střev. Budete potřebovat 100 gramů mladých ořešákových listů a pět gramů mandlí. Listy rozdrťte a přidejte k nim též rozdrcené mandle. Směs zalijte půl litrem čisté pálenky. Louhujte při pokojové teplotě po dobu tří dnů. Každé ráno používejte jeden kalíšek hotového extraktu.

Při kompostování urychlete rozklad

Listy z ořešáku se dají nakonec i kompostovat. Jen jim musíte v rozkládání trochu pomoci, ať už drtičem, nebo urychlovačem (např. dusíkatým hnojivem nebo močůvkou). Rychlejšímu rozkladu dopomáhá také smíchání s dalším rostlinným odpadem. Doporučený je čtvrtinový podíl listů z ořešáku proti ostatnímu bioodpadu.

Zdroj: Rural Sprout, Čti doma, Vitalia, Styl, iReceptář

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz