Pro ženy, které si rády dopřejí půllitr piva, máme dobrou zprávu: podle vědeckých studií může pivo chránit ženy před rizikem srdečních chorob, zlepšovat hustotu kostí nebo snižovat záněty. Jako vždy je to však o rozumné konzumaci.
Alkohol působí na ženy jinak než na muže
Protože jsou ženy obvykle menší, mají v těle méně vody a alkohol metabolizují pomaleji než muži. To je důvod, proč bude jejich hladina alkoholu v krvi po vypití stejného množství alkoholu vyšší než u mužů.
To znamená, že mozek a játra ženy jsou vystaveny většímu množství alkoholu než mozek a játra muže. Proto je u nich větší pravděpodobnost poškození jater a dalších zdravotních problémů souvisejících s alkoholem než u mužů.
Při rozumné konzumaci, což je u žen 1 sklenice piva denně, však může tento lahodný mok přinést také pozitivní vliv na zdraví.
Pivo může snížit riziko druhého infarktu
Studie publikovaná v časopise BMC Medicine zjistila, že pacienti, kteří již prodělali srdeční příhodu, dokázali výrazně snížit pravděpodobnost druhého infarktu, mrtvice nebo anginy pectoris, pokud každý týden pili malé až střední množství alkoholu.
Autoři studie tvrdí, že ti, kteří omezili konzumaci alkoholu na pouhou půl sklenici piva denně (42 gramů alkoholu týdně), snížili riziko opakování srdeční příhody o 50 procent.
Americká kardiologická asociace zároveň ale varuje před tím, abyste sklouzli ke zvyku dát si denně více než jeden nebo dva nápoje (včetně piva, vína nebo likéru). Přehánění může mít opačný účinek a způsobit zvýšení krevního tlaku, oslabení srdečního svalu, nepravidelnou srdeční frekvenci, fibrilaci síní a vysokou hladinu triglyceridů.
Zlepšuje hustotu kostí
Pivo vyrobené pouze z čerstvých surovin často obsahuje křemík. Jedná se o složku, která je obzvláště důležitá pro zlepšení minerální hustoty kostí. Pravidelné pití piva by se mohlo časem projevit jako prospěšné pro posílení kostí a posloužit jako ochranná bariéra proti onemocněním, jako je osteoporóza.
Chmel snižuje riziko zánětů
Chmel obsažený v pivu může díky své hořké chuti skutečně blokovat záněty a pomáhat tak ženám léčit se a předcházet řadě onemocnění v průběhu stárnutí.
Pokud se vrátíme do minulosti, tyto kyselé složky z chmele se používaly po stovky let jako hořká bylinná léčba, která mohla pomoci s procesem hojení, a také pro zlepšení regenerace po zranění.
Zdroj: Woman´s World, Drinkies, Heart, Annie Britton, Association of alcohol consumption with morbidity and mortality in patients with cardiovascular disease: original data and meta-analysis of 48,423 men and women, 2021
Autor: Dominika Jandorová