Ačkoli se o fosforu v potravinách příliš často nemluví, jedná se o minerální látku, která je velmi důležitá pro naše zdraví. Významně se podílí na funkčním metabolismu, jakož i na zdraví kostí a zubů.
Fosfor v potravinách
Fosfor (P) patří mezi makroelementy. To znamená, že patří mezi minerální látky, jejichž příjem bychom si měli hlídat. Denní potřeba přitom u dospělého člověka činí zhruba 800 až 1 200 mg denně. Tento prvek se vyskytuje v mnoha potravinách, ať už živočišného (maso, mléčné výrobky, vejce) či rostlinného původu (luštěniny, pseudoobiloviny, cereálie, houby, mandle, vlašské ořechy a většina tropického ovoce). Zajímavosti je, že velké množství obsahuje Coca-Cola.
Důležitost pro lidské zdraví
Tento minerál je kriticky důležitý pro správnou funkci metabolismu (látkové přeměny). Společně s makronutrienty (bílkoviny, sacharidy a tuky) totiž vstupuje do metabolických procesů, takže umožňuje organismu využívat potravu jako zdroj energie. S tuky je navíc základní součástí buněčných membrán (tzv. fosfolipidy), stejně jako glykolipidy, cholesteroly a bílkoviny. Tento minerál je zároveň společně s vápníkem podstatný pro zdraví kostí a zubů.
Nedostatek fosforu
Ačkoli v rozvojových zemích může být nedostatek fosforu vzhledem k podvýživě reálným problémem, v ČR se takové komplikace takřka nevyskytují. Vzhledem k výše zmíněným potravinám je zřejmé, že tento minerál přijímá většina Čechů v dostatečném množství. Existují ovšem jedinci, kteří nadměrně konzumují alkohol, mají trávicí problémy anebo trpí anorexií. U těch se potíže spojené s nedostatkem fosforu mohou projevit. Konkrétně jde o poruchy metabolismu anebo špatnou mineralizaci kostí.
Upozorňujeme: látkou, která významně ovlivňuje metabolismu fosforu (a vápníku), je vitamín D. K jeho syntetizaci přitom dochází při vystavení pokožky ultrafialovému záření. Důležitý je tedy pobyt na slunci.
Může se projevit i nadbytek?
Nadbytek tohoto minerálu také nepředstavuje velký problém, protože u zdravých lidí se takřka nevyskytuje. Musíme ovšem doplnit, že jeho vylučování z lidského organismu mají na starosti ledviny. Osoby s poruchami tohoto párového orgánu tak mohou mít potíže. Dlouhodobý nadměrný příjem fosforu v potravinách může narušit jeho rovnováhu s vápníkem, což se někdy projevuje negativně na zdraví kostí a zubů. Jak jsme ale už zmínili, tato situace takřka nehrozí.