Segedín je klasika české kuchyně. Zkuste si ho připravit podle Zdeňka Pohlreicha

Zdroj: Shutterstock.com

Někomu chutná a jinému zase ne. Řeč je o segedínském guláši, který se v našich kuchařkách už tak nějak zabydlel. A každá rodina má pravděpodobně svůj recept na přípravu segedínského guláše.

Pokud jste tento pokrm ještě nikdy předtím nepřipravovali, je na čase to změnit. Přinášíme vám recept na legendární segedínský guláš podle vyhlášeného kuchaře Zdeňka Pohlreicha.

Pokrm, o jehož původu se jen spekuluje

Segedínský guláš, který se lidově nazývá segedín, je v české kuchyni poměrně oblíbeným receptem. Každý ho připravuje po svém, proto může vždy chutnat trochu jinak. Pokud byste se pídili po originálním receptu, pravděpodobně byste ho nedohledali.

I když je segedínský guláš v našich kuchyních tak oblíbený a připravujeme ho poměrně často, o jeho původu se dnes jen spekuluje. Jedna z možných legend praví, že byl jeho název odvozen od jména pešťského úředníka Székelyho.

Ten se měl údajně s hladovým žaludkem v pozdních hodinách vydat do restaurace, kde už ale tamní kuchař dávno nevařil. Obsluha hladovému strávníkovi ohřála zbytek klasického guláše, který smíchala se zelím a trochou smetany. Ať už je to pravda, nebo ne, třeba právě takhle vznikl segedínský guláš.

Segedínský guláš, jak ho připravuje Zdeněk Pohlreich

Zdeněk Pohlreich je vyhlášený český kuchař, jehož recepty se nechávají inspirovat mnozí z nás. Proto si dnes můžete zkusit připravit segedínský guláš se smetanou podle Pohlreicha.

Na přípravu tohoto receptu budete potřebovat 750 g vepřové plece, 200 gramů cibule, 80 g hladké mouky, 50 g slaniny, 300 g zakysané smetany, 100 g sádla, 700 g kysaného zelí, 500 ml hovězího vývaru, dvě lžičky sladké papriky, lžičku drceného kmínu, sůl a pepř.

Nejdříve vepřové maso očistěte a nakrájejte ho na kostičky. Slaninu a cibuli pokrájejte najemno. Do většího hrnce vložte slaninu, nechte ji vyškvařit a přidejte k ní polovinu připraveného sádla. Jakmile se sádlo rozpustí, přidejte do hrnce nakrájenou cibuli a nechte ji zesklovatět.

Na zesklovatělé cibuli ze všech stran orestujte maso, zasypte ho mletou paprikou, kmínem a lehce osolte. Následně všechno dobře promíchejte, nechte koření krátce rozvonět a hrnec zalijte polovinou připraveného vývaru. Přiklopte pokličkou a maso vařte do poloměkka.

Mezitím si přes síto propláchněte kysané zelí a přebytečnou vodu z něj důkladně vymačkejte. Zelí poté na prkénku pokrájejte a přidejte ho do hrnce ke guláši společně se zbylým množstvím vývaru. Opět přiklopte pokličkou a duste, tentokrát až do okamžiku, kdy bude maso měkké.

V tu chvíli ze zbývajícího sádla a mouky připravte světlou jíšku, kterou přidejte do guláše pro zahuštění. Na závěr ještě do guláše přidejte zakysanou smetanu, všechno dobře promíchejte a nechte guláš ještě chvíli povařit.

Segedínský guláš podle Zdeňka Pohlreicha podávejte s houskovým knedlíkem nebo si ho vychutnejte s chlebem.

Zdroj: ireceptar.cz, aazdravi.cz, jaktak.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz