Japonská kuchyně není jen o syrových rybách, inspirace může přijít i se smaženým jídlem s panko strouhankou

korokke
Zdroj: Shutterstock

Panko je druh strouhanky vyrobené z chleba bez kůrky, který se používá jako obal na různé smažené a zapečené pokrmy. Dodá jídlu lahodnou křupavost. Panko strouhanka je tvořená z hrubších vloček, je světlá, a protože u nás japonský chleba neseženete, nejblíže se mu podobá obyčejný toastový chléb.

Co je panko

Panko je japonská strouhanka z bílého chleba bez kůrky rozemletého na velké vločky, které se usuší. Obsahuje pšeničnou mouku, droždí, olej, cukr a sůl. Panko strouhanka je výborná i na pokrmy připravené pečením v troubě a dodá jim křupavost.

Jaký je rozdíl mezi panko a běžnou strouhankou

Rozdíly mezi panko a běžnou strouhankou jsou v tom, že panko je lehčí a vzdušnější s většími vločkami. Absorbuje méně oleje a mastnoty, což pomáhá déle udržet křupavou strukturu.

Běžná strouhanka je hutnější a pokud sáhnete po kupované, nikdy nevíte, jaké druhy pečiva obsahuje, a může mít i příchuť. Panko chutná jako lehce opečený světlý toastový chléb.

Jak si panko vyrobit

Z toastového chleba se odstraní kůrka, rozloží se na plátky na plech a nechá uschnout. Potom ho stačí opatrně promixovat nebo nastrouhat na hrubém struhadle. V tenké vrstvě se nastrouhaný chléb nasype na plech na pečicí papír a vloží do vyhřáté trouby na 150 °C asi na 5 až 6 minut a během sušení se alespoň jednou sypká směs promíchá. Panko strouhanka nesmí být zlatavá, ale hodně světlá, a proto je sušení třeba hlídat. Hotová strouhanka se nechá vychladnout a uskladní v dóze v chladnu a suchu.

Pokud chcete ušetřit energii, připravte si strouhanku před běžným pečením, kdy se chystáte třeba připravit nedělní oběd. Jednoduše, než dáte do trouby kuře, si usušíte strouhanku. Potom jen zvýšíte teplotu a můžete dělat oběd.

Japonská kuchyně není jen o syrových rybách, inspirace může přijít i se smaženým jídlem s panko strouhankou
Korokke, zdroj: Shutterstock

A co tak zkusit korokke?

Panko strouhanka se dá využít na obalení smažených pokrmů, ale i jako křupavý posyp třeba na makaróny se sýrem, nebo jako pojivo do masových kuliček. Můžete si také udělat variaci na japonské jídlo korokke.

Jednoduché jídlo korokke je v Japonsku oblíbené a jde vlastně o bramborové krokety s masem. K přípravě jsou nejlepší škrobové brambory, které se dají vařit do osolené studené vody. Po scezení se ještě na chvíli dají na sporák, aby se z nich odpařila všechna voda. Další surovinou je mleté hovězí maso, které lze nahradit jiným masem (krůtím, kuřecím), mrkví, houbami shiitake.

Korokke mají svůj původ v Japonsku kolem pozdního 19. století jako bramborová náhrada místo tradičních francouzských krémových kroket kvůli nedostatku mléčných výrobků v Japonsku. Tyto japonské bramborové krokety se na počátku 20. století staly jedním z nejoblíbenějších jídel ovlivněných západní kuchyní.

V Japonsku je korokke známé jako domácí i pouliční jídlo. Smažené krokety si můžete koupit domů v řeznictví, objednat si je v bistru a restauracích a koupit je jako předsmažené polotovary v supermarketech.

Jednoduchý postup zvládne každý

Maso se podusí na pánvi s cibulkou a okoření dle chuti. Brambory se rozmačkají, ale ne úplně na kaši, a pro zábavnější pojídání jsou lepší v krémové hmotě drobné kousky.

Brambory a dušené maso se smíchají. Směs by neměla být moc vlhká, ale spíš hutnější. Z hmoty se tvarují placičky, válečky, kuličky a ty se obalí v panko strouhance. V menší a hlubší nádobě se osmaží dozlatova. Krokety by měly být celé potopené v oleji. Nakonec se osuší na utěrce od přebytečného tuku. Podávají se se zeleninou a s různými omáčkami.

Zdroj: JOC, Dudlu.cz

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz