Černá sůl se stává stále častěji používanou alternativou běžné kuchyňské soli. Nejenže je totiž výrazně zdravější, ale zároveň má velmi specifickou vůni a chuť, a to díky vyššímu obsahu síry.
Černá sůl: historie a místo těžby
Kala Namak neboli černá sůl není tak úplně černá, což bude pro mnohé čtenáře možná první informací, která je poněkud zarazí. Černě totiž působí pouze z dálky. Při bližším „ohledání“ však zjistíte, že má tmavě růžovou, narezavělou a někdy až fialovou barvu, a to podle místa svého konkrétního původu. Černá sůl je v každém případě sopečného původu a těží se v oblastech Himálají, kde začala vznikat už před miliony let. Těžba přitom probíhá v Pákistánu, Indii, Bangladéši a Nepálu.
Kde černou sůl ochutnat?
Faktem je, že se černá sůl úplně běžně nepoužívá, minimálně v České republice, a mnozí lidé, kteří nenavštěvují specializované obchody se zdravou výživou, ji vůbec neznají. Na druhou stranu dnes nepředstavuje sebemenší problém si černou sůl pořídit. Seženete ji právě v prodejnách se zdravými potravinami, případně v mnoha specializovaných internetových obchodech. Černou sůl si lze navíc koupit od různých dovozců, takže pokud vám nebude vyhovovat jedna značka, můžete úplně bez problémů vyzkoušet jinou. V jídle ji lze navíc ochutnat také v některých raw restauracích.
Černá sůl se nepoužívá pouze v orientální kuchyni
Černá sůl je těžena v oblasti Himálají. To znamená, že bývá dlouhodobě využívána v orientální kuchyni a najdete ji v rozličných receptech. Možná jste se s ní tedy setkali např. v čatní. Samozřejmě ji ale můžete použít i při přípravě mnoha dalších pokrmů (omáčky, polévky atd.). Jak už jsme uvedli v úvodu, černá sůl obsahuje vyšší množství síry, takže má sirovodíkovou vůni a jídlům dodává vaječnou chuť. Proto je velmi oblíbená mezi vegany, kteří ji kupříkladu používají při přípravě „vajíčkové“ pomazánky z tofu, nebo z dalších ingrediencí.
Černá sůl obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek
Černá sůl je nejen chuťově zajímavá, ale může rovněž prospět vašemu zdraví. Kromě síry totiž obsahuje řadu dalších důležitých minerálních látek, a to např. chlór, sodík nebo železo. Proto umí pomoci s různými neduhy, mezi něž patří chudokrevnost, hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo zažívací potíže. Navíc pomáhá zatočit s parazity. Zároveň působí antioxidačně a kladný vliv má na kardiovaskulární systém. Prospět může rovněž zraku a nesmíme opomenout ani pozitivní působení na slinivku břišní.
Mohlo by vás zajímat: možná vás překvapuje, že je černá sůl doporučována lidem s hypertenzí, kteří by obecně měli sůl používat méně. Obsahuje však nižší množství sodíku, takže při vyšším krevním tlaku tolik nezatěžuje. Ani s ní byste to však neměli přehánět.
Zajímavosti o černé soli
- Ačkoli jsme zmínili, že je tato sůl barevně různorodá, a rozhodně ne černá, Kala Namak znamená hindsky doslova „černá sůl“.
- Podle ajurvédské medicíny černá sůl ochlazuje. Proto se v indické kuchyni používá do chladivých letních nápojů.
- Na chuť černé soli si musí někteří lidé nějakou dobu zvykat. Nejprve ji proto zkuste použít až po krátké tepelné úpravě.
- Černou sůl lze využít i při výplachu nosu (tzv. jógové neti). Účinně totiž rozpouští hleny, takže může pomoci i při potížích s dýcháním.
- V České republice je obecně konzumováno více soli, než bývá doporučováno. Potrpíte-li si tedy na slanou chuť, určitě vyzkoušejte tuto alternativu.