Hruška je nejen chutné ovoce plné vitamínů, ale působí dokonce sedativně, protizánětlivě a močopudně. Je také zaručeným přírodním projímadlem a zlepšuje trávení. Doporučuje se jako prevence na artritidu a revmatismus.
Hruška má větší nároky na uskladnění než jablka
Na rozdíl od jablek je však hruška hodně citlivá na sklizeň a skladování. Snadno se otlačí a potom dlouho nevydrží. Navíc ne všechny odrůdy jsou ke skladování vhodné, a když už je doma zavařenin dost, je škoda bohatou úrodu nezpracovat.
Obzvláště milovníci domácího pečení koláčů, buchet a dalších dobrot ocení domácí hrušková povidla. Výhodou povidel je, že se najednou zpracuje velké množství ovoce, lze použít i hrušky otlačené a nevzhledné. Pro úspěch při výrobě povidel stačí dát pozor na nahnilé nebo plesnivé kusy ovoce, které se nikdy do povidel nesmí dostat. Jedna špatná hruška může pokazit celou várku povidel.
Jak je to s trvanlivostí a konzervováním
Povidla jsou vlastně rozvařené ovoce, které se dlouhým procesem vaření změnilo na hmotu, která má minimum vody a velký obsah cukru a kyselin, které působí jako konzervant a zabrání tomu, aby docházelo k degradaci ovoce, k plesnivění, kvašení atd.
Prababičky vařily povidla na plotně kamen několik dnů, nepřidávaly žádný cukr a taková povidla potom dávaly do sklenic přikrytých pouze celofánem. U vaření se střídala celá rodina, protože bylo třeba povidla míchat. Na mnoha vesnicích měly dokonce propracovaný systém, že se ženy scházely a povidla se vařila pro několik rodin společně. Střídaly se v míchání a v topení v kamnech a hotovou dobrotu si rozdělily.
Hrušková povidla mají dlouhou historii a první zmínky sahají do 16. století. Na Valašsku jsou nezbytnou surovinou pro výrobu frgálů a taková povidla se stále vaří klasickým způsobem. Doba je dnes však trochu uspěchaná a žádná hospodyňka nemá čas stát dny u sporáku a míchat rozvařené ovoce, aby se nepřipálilo. Právě proto vznikl zrychlený postup, jak hrušky nebo i jiné ovoce (švestky, jablka, třešně, meruňky) zpracovat.
Postup zrychlil cukr
Na povidla jsou nejlepší plody, které jsou přezrálé a mají vysoký obsah přírodního cukru. Pokud má být postup rychlejší a s cenami energií i ekonomičtější, celý proces zkrátí přidání cukru. Zároveň při variantě pečení ovoce odpadá otravné míchání.
Jednoduchý recept i pro méně zdatné kuchařky
Pro začátečníky je nejlepší začít s menším množstvím hrušek a ideální jsou 2 kg dobře zralého ovoce. K nim je třeba 300 až 500 g cukru, dvě lžíce octa a na vylepšení chuti lžíce skořice, tři hřebíčky, čtyři lžíce rumu.
Hrušky se oloupou a nakrájí na menší kousky. Ty se potom vloží do pekáče na pečicí papír. Ovoce se pokape octem, zamíchá a peče na 230 °C 20 minut.
Přidá se poloviční množství cukru a peče se 15 minut. Opět se přidá cukr a ovoce se znovu peče. Hodně záleží na typu trouby. Pokud se ovoce jeví z vrchu hodně suché a mohlo by se připalovat, občas je nutné směs promíchat.
Poté se přidá skořice, rozdrcený hřebíček a rum (podle chuti). Směs se rozmixuje, a nakonec se dá znovu do pekáče a na 10 minut do trouby. Horká povidla se naplní do dokonale čistých sklenic, které se uzavřou a postaví dnem vzhůru.
Zdroj: iReceptář, Abeceda zahrady, Mora
Autor: Lída Kropáčková