Escamole: hmyzí kaviár, který možná brzy ochutnáme i v ČR

Zdroj: Shutterstock

Hmyz se možná brzy stane běžnou potravinou i v ČR, a to i vzhledem k nedávné novele veterinárního zákona, jež umožňuje vyrábět potraviny z těchto živočichů. Ochutnat tak třeba půjde i escamole.

Původ escamole

Escamole neboli mravenčí larvy pocházejí ze středního Mexika, kde jsou dodnes místními Indiány velmi ceněným pokrmem, proto bývají někdy označovány jako „hmyzí kaviár“. Za pochoutku je dokonce považovali už Aztékové. V současné době se konzumují především v Mexico City a okolních oblastech. Hmyz dnes ale získává oblibu v různých částech světa, takže se šíří i znalost escamole.

Kde escamole ochutnat?

Escamole si samozřejmě v České republice nekoupíte ani jej nikde neochutnáte. Jistě mravenčí larvy jíst můžete, ale ne druhů Liometopum apiculatum a L. occidentale var. luctuosum. Na druhou stranu escamole si lze dát na britských ostrovech v některých mexických restauracích. S nedávno provedenou novelou veterinárního zákona, jež umožňuje vyrábět potraviny z hmyzu, existuje větší šance, že jednou půjde escamole ochutnat i v ČR.

Chuť escamole a využití v kuchyni

Ačkoli není pro mnoho Čechů představa konzumace hmyzích larv moc příjemná, escamole mají máslovou a lehce ořechovou chuť, přičemž vzhledem se podobají piniovým oříškům. Nevyvolávají tedy nepříjemné pocity jako např. smažení červi, z nichž se může některým lidem zvedat žaludek. Escamole se konzumují samotné, ale také s guacamole a tortillami a přidávat se mohou rovněž do tacos nebo omelet.

Mexická kuchyně je plná barev a výrazných chutí, dokonce je součástí UNESCO

Escamole a zdraví

O konzumaci hmyzu se v posledních letech hovoří jako o součásti zdravého životního stylu. Hmyzí živočišný protein je dokonce označován za nutričně bohatší než maso či mléko. Obsahuje totiž velké množství proteinu, tuku, vitamínů, minerálů (železa, hořčíku nebo zinku) a vlákniny, což platí i pro larvy. Ne náhodou se tedy o hmyzu hovoří jako o potravině budoucnosti.

Quesadilla: předkrm, hlavní jídlo i dezert z Mexika

Zajímavosti o escamole

  • Slovo „escamole“ je odvozeno z „azcamolli“, což je výraz z jazyka nahuatl (aztéčtina). Azcatl přitom znamená „mravenec“ a molli „pyré“.
  • Pokud byste si chtěli mravenčí larvy připravit, pamatujte, že usmažené jsou křupavější, což může mnohým lidem v tomto případě vyhovovat.
  • Escamole je velkou pochoutkou pro tzv. entomofágy neboli pojídače hmyzu.
  • Ačkoli se o hmyzu hovoří jako o potravině budoucnosti, Čechy prozatím neláká. V potravě jsme zkrátka poněkud konzervativní.
  • Označení „hmyzí kaviár“ se nevztahuje pouze k tomu, že je escamole v Mexiku považováno za pochoutku, ale také k ceně. Jeden kilogram totiž může stát i 35 až 100 dolarů!
Přidat na Seznam.cz