Sezóna burčáku je tady. Období, na které se mnozí těší celý rok. Přezdívá se mu sladký předskokan vína a odolat mu dokáže jen málokdo. O burčáku se navíc říká, že má blahodárné účinky na naše zdraví.
Je tomu tak ale opravdu? Přeci jen se stále jedná o alkohol, byť procento alkoholu v burčáku není nikterak vysoké. Je tedy burčák zdravý, nebo není?
Co je burčák?
Burčák je částečně zkvašený hroznový mošt. Vzniká při výrobě vína, jde vlastně o takový meziprodukt. Má nasládlou vůni, jeho chuť je příjemně sladkokyselá.
I když se tak na první pohled možná netváří, jde o alkoholický nápoj. Obsah alkoholu se u burčáku pohybuje okolo 6 %.
Burčák a zdraví
Možná jste také zaslechli, že se burčáku připisují pozitivní účinky na naše zdraví. Jistě vás tedy zajímá, jestli má pití burčáku, což se v těchto dnech děje v mnoha domácnostech, nějaký vliv na zdraví.
Na otázku burčáku a zdraví odpověděl pro deník Lidovky gastroenterolog z nemocnice v Jablonci nad Nisou Marek Řehoř.
„Je to rychle vstřebatelný zdroj energie na rozdíl od umělých sladidel, například v limonádách. V burčáku je velké množství vitamínů skupiny B a stopových prvků, jako je zinek a železo, což se pozitivně projevuje na metabolických procesech,“ vysvětlil Řehoř.
Vzápětí ale dodal, že je burčák stále potřeba vnímat jako alkoholický nápoj a konzumovat ho s mírou. Podle Marka Řehoře může být doporučená denní dávka kolem půl litru burčáku.
Kudy teče, tudy léčí
To je oblíbená hláška vinařů, kteří na kvalitní burčák nedají dopustit. Mnoho lidí neví, že burčák prochází celkem pěti různými fázemi. Tou první je ovocný mošt s přírodním cukrem, který neobsahuje příliš mnoho alkoholu.
Druhou fázi burčáku nazývanou „ve varu“ vyhlíží všichni vinaři a znalci. V této fázi je totiž aktivita kvasinek na samotném vrcholu, vylaďuje se množství alkoholu a cukru a burčák je během této fáze, která trvá jen pár hodin, nejlahodnější.
Právě v tomto okamžiku je také burčák zdraví nejvíce prospěšný. Následuje třetí fáze neboli „burčení“, ve které se burčák tzv. láme. Začíná v něm převažovat alkohol, což se projeví i na chuti. Ve čtvrté fázi už je chuť mnohem více cítit po konkrétní odrůdě hroznů, v tento moment už je burčák hodně překvašený.
Poslední neboli pátá fáze vypadá tak, že se prokvašený mošt úplně vyčistí. Stane se průzračným, protože se z něho stává mladé víno.
Zdroj: Lidovky, flowee.cz, mojezdravi.cz, rehabilitace.info
Autor: Natálie Kabourková