Kdo by neměl rád nadýchanou bramborovou kaši, která se doslova rozplývá na jazyku. Dobrou bramborovou kaši zvládne i kuchařský začátečník, stačí se držet osvědčených postupů.
Příloha, která se nikdy neomrzí
Příprava výtečné bramborové kaše je docela jednoduchá a samotný pokrm v kuchyni najde celou řadu uplatnění. Patří k nejoblíbenějším přílohám a hodí se ke každému masu i k rybám. Bramborová kaše může být i součástí některých diet, neztratí se ani ve vegetariánské kuchyni a milují ji všechny děti. Její příprava nezabere moc času, nestojí moc peněz a když je dobře udělaná, může posloužit i jako lehký oběd bez masa.
Výběr brambor je důležitý
Příprava bramborové kaše je trochu složitější, než příprava šťouchaných brambor. Kaše by měla být především nadýchaná, ne gumovitá. Aby byl výsledek dokonalý, začíná to správným výběrem brambor. Bramborová kaše je nejlepší z brambor, které mají dostatek škrobu. Přednost tedy mají ty, ze kterých se dělají knedlíky (varný typ BC a C). Naopak, ty salátové (AB nebo BA) moc dobré nejsou, i když kaše se z nich samozřejmě udělat dá, ale díky nízkému obsahu škrobu se do bramborové hmoty nevsákne tak dobře přidané máslo a mléko. Právě ze salátových brambor může být kaše gumovitá.
Malou pomůckou k úspěchu je postup při vaření
Oškrábané brambory je dobré nakrájet na stejnoměrné kousky a vložit je do studené vody. Není dobré dávat brambory do horké vody, neuvaří se dobře a rovnoměrně. Po uvaření by měly být brambory důkladně scezeny a poté vráceny na několik minut do horkého hrnce, aby na povrchu oschly. Pokud by zůstala v bramborách voda, chuti ani konzistenci to neprospěje.
Když jste připraveni přidat do kaše mléko, nejprve ho zahřejte. Studené mléko vyžaduje více míchání, aby se vstřebalo do brambor. A pro nadýchanost se do kaše přidá malé množství prášku do pečiva. Právě tímto jednoduchým trikem se vaření změní v kulinářské umění.
Proč prášek do pečiva vytváří nadýchanou bramborovou kaši
Prášek do pečiva je často zaměňován s jedlou sodou. Obě jsou to kypřící činidla, ale jedlá soda funguje v receptech, které obsahují kyselinu (například podmáslí, citron nebo jogurt). Prášek do pečiva je naproti tomu hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) smíchaný s vinným kamenem (kyselina). Tento malý rozdíl má velký vliv na jeho působení. Když se kyselina dostane do kontaktu s alkalickým hydrogenuhličitanem sodným, vytvoří se bublinky oxidu uhličitého. Právě ty způsobují „nadzvednutí“ kaše.
Použít lze i jedlou sodu
Existuje i způsob, jak použít jedlou sodu, pokud není prášek do pečiva po ruce. Jen je třeba použít opravdu malé množství, protože soda by mohla jídlu dodat hořkou chuť. Aby fungovala, je potřeba k bramborám přidat malé množství něčeho kyselého. Ideální je podmáslí.
Zdroj: Tastingtable, Womansworld, Nobiggie
Autor: Lída Kropáčková