Pokud letos chcete ozvláštnit vánoční tabuli, kromě vanilkových rohlíčků si připravte také Bûche de Noël. Pochutnáte si a navážete na tradici, která sahá daleko do evropské minulosti.
Tradice vánočního polena
V mnoha evropských zemích se na Štědrý den rodina setkávala u krbu či pece, ve které hořelo silné poleno. Jeho praskot doplňoval koledy a vyprávění dospělých. Popel z tohoto polena se uchovával, protože měl mít údajně ochrannou funkci. Jenže tato tradice začala od 19. století společně s krby a pecemi mizet. Postupem času ovšem vánoční poleno nahradila alespoň symbolicky roláda.
Ingredience na Bûche de Noël
Bûche de Noël je skutečně perfektní napodobeninou polena, ačkoli se vlastně jedná o klasickou piškotovou roládu s krémem. Má ovšem barvu dřeva, když je polita čokoládovou či kávovou polevou a někdy jsou přidávány i lískové ořechy a mandle. Navíc se povrch upravuje vidličkou, díky čemuž opravdu připomíná kmen stromu.
Někdy je krém posypán také moučkovým cukrem, jenž symbolizuje sníh, a přidávány bývají i cukrové pusinky či marcipán třeba ve formě větviček, polínek anebo houbiček. Korpus rolády je tvořen především vejci, polohrubou moukou a cukrem, přičemž Bûche de Noël může i uvnitř připomínat řez stromu.
Bûche de Noël a zdraví
Z výše uvedených ingrediencí je patrné, že Bûche de Noël nepatří k nejzdravějším pochutinám. Na druhou stranu o vánočních svátcích se zkrátka a dobře mlsá, takže si určitě zahřešit můžete. Pokud si vánoční poleno nebudete dělat dvakrát týdně i mimo Vánoce, což by se stejně tak úplně nehodilo, ale dáte si ho pouze o svátcích, nic hrozného se nestane. A navíc si opravdu pochutnáte.
Zajímavosti o Bûche de Noël
- Vánoční roláda není oblíbená pouze ve Francii, ale také v Belgii, Švýcarsku, Kanadě, Libanonu a v několika bývalých francouzských koloniích. Setkat se s ním ovšem můžete i v Katalánsku či Velké Británii.
- Tradice vánočního polena je evropským zvykem už z předkřesťanského období a první zmínky o něm existují již z století.
- Samotné Bûche de Noël se ale zrodilo ve Francii na konci 19. století. Stojí za ním přitom cukrář Pierre Lacam. K rozšíření této tradice došlo v polovině 20. století.
- Na přípravu vánočního polena si můžete přizvat i děti. Ty obvykle rády zdobí krém cukrovými pusinkami či marcipánem. A fantazii se meze nekladou!
- K Bûche de Noël se velmi hodí polosuché víno, což ocení zejména milovníci tohoto nápoje.