Smažené řízky jsou oblíbenou dobrotou, která se na našich stolech neobjevuje jen na Štědrý den, ale i kdykoli během roku. Někdo má raději kuřecí, jiný neodolá vepřovému. Ať už máte raději kterýkoli druh smaženého řízku, možná by vás nenapadlo, že při jeho přípravě můžete udělat nějakou tu chybičku.
Teď si možná říkáte, co asi tak lze pokazit na smaženém řízku. Vždyť na tom už od prvního pohledu nic složitého není. Už se vám ale někdy stalo, že řízky nebyly po usmažení křupavé a strouhanka se vám odlupovala od masa? Pokud ano, pak určitě čtěte dál.
Maso musí mít pokojovou teplotu
Vytáhnout maso z lednice a hned se pustit do jeho obalování a následného smažení, není vůbec dobrý nápad. A hned vám povíme proč.
Pokud začnete smažit studené maso, jen krátce předtím vytažené z lednice, stane se akorát tak to, že se maso vysuší a řízky pak nebudou tak dobré. A přitom by klidně mohly být – bohatě by totiž stačilo, kdybyste je předtím nechali 30 minut stát na lince při pokojové teplotě.
Obalujte v polohrubé nebo hrubé mouce
Asi každý ví, jak se připravuje klasický trojobal, ve kterém se řízky obalují. Jako první naklepané a osolené maso putuje do mouky.
Jejím úkolem je nasáknout do sebe přebytečnou vodu. Nepoužívejte při obalování mouku hladkou, která v případě, kdy do sebe natáhne větší množství vody z masa, vytvoří „blátíčko“ a na to vám potom špatně chytne vajíčko a strouhanka.
Raději místo hladké mouky sáhněte po polohrubé, nebojte se při obalování používat i mouku hrubou. Nic tím nezkazíte.
Smažte je postupně
Další poměrně častá chyba spočívá v tom, že se těch řízků na pánev či na pekáč snažíme nacpat co možná nejvíce. Žene nás k tomu vidina toho, že budeme mít o to rychleji usmaženo.
Jenže i tohle je špatně. Když totiž do rozpáleného oleje dáte zbytečně mnoho studeného masa, stane se to, že se olej rychle ochladí, maso jej do sebe natáhne a bude zbytečně mastné – nemluvě o tom, že strouhanka nebude tak krásně křupat.
Zdroj: womanonly.cz, iReceptar.cz
Autor: Natálie Kabourková