Chtěli byste si příští rok v předvánočním období připravit sušenky, které jste zřejmě doposud neochutnali? V tom případě si zkuste upéct sušenky spekulatius, protože ty chutnají opravdu specificky.
Původ adventního pečiva spekulatius
Spekulatius je pečivo, které pochází z Belgie, Nizozemska a západní části Německa (Porýní a Vestfálsko). Zatímco v některých zemích se jedná o typické mikulášské a adventní pečivo (sušenky často připomínají obrazy ze života sv. Mikuláše), jinde si na něm pochutnávají celoročně. Po celý rok se konzumuje např. o Nizozemí a v jeho bývalé kolonii Indonésii.
Kde si spekulatius pořídit?
Sušenky spekulatius si můžete pořídit i u nás, nicméně spíše ve specializovaných e-shopech, které se např. zaměřují na potraviny z Německa. Samozřejmě si je ale v rámci pečení vánočního cukroví můžete připravit i doma. Jednotlivé suroviny jsou totiž běžně dostupné. Navíc si lze pořídit i formičky na pečení sušenek spekulatius, stejně jako speciální váleček.
Specifická chuť sušenek spekulatius
Sušenky spekulatius jsou vyráběny z křehkého těsta. Jejich specifickou chuť jim nicméně dodává třtinový cukr a především poměrně netradiční směs koření. Jedná se o kardamom, mletou skořici, mletý sušený zázvor, mleté nové hřebíček, mletý hřebíček a muškátový oříšek. Spekulatius tedy chutná poněkud jinak než vánočky dobroty, na které jsme zvyklí.
Spekulatius a zdraví
Pokud si sušenky spekulatius připravíte doma z výše uvedených surovin (potřebovat budete i máslo, mouku a vejce), nebude se sice jednat o nejzdravější pokrm, ale nepůjde ani o enormně nezdravou vánoční pochoutku. Na druhou stranu některé kupované sušenky spekulatius obsahují palmový tuk, pšeničnou mouku, bílý cukr a emulgátory. V této formě tedy zdravé rozhodně nejsou.
Zajímavosti o sušenkách spekulatius
- Sušenky se nazývají „spekulatius“ v Německu (zde zní výslovnost špekulácius). V Belgii a Nizozemsku je najdete pod názvem„speculaas“.
- Proč ale právě tento název? Sušenky původně připomínaly činy sv. Mikuláše a pekly se v předvečer jeho svátku. Latinsky přitom „speculum“ znamená „zrcadlo“, takže je možné, že se toto pečivo nazývá spekulatius pro to, že zrcadlilo Mikulášův život.
- Sušenky existují ve více variantách. Můžete si např. připravit mandlový spekulatius, který je (bez překvapení) opatřen mandlemi na spodní straně.
- Sušenky spekulatius se na území bývalého Československa prodávaly už v a 70. letech 20. století, a to ve specifické kulaté plechové krabici.
- Ačkoli se jednalo o zboží ze Západu, které se u nás příliš často neobjevovalo a bylo tak poměrně výjimečné, nutno dodat, že tyto konkrétní produkty neměly dobrou pověst. Nikomu totiž moc nechutnaly.