Mnoho lidí má droždí spojeno především s kynutím pečiva. Jenže existuje i lahůdkového droždí, které nemá s kynutím nic společného. Jedná se totiž o velmi zdravé dochucovadlo.
Aktivní a neaktivní droždí
Většina lidí zná droždí jako prostředek pro kynutí pečiva. Méně už se ale ví, že existují dva druhy. To, které se používá ke kynutí, se nazývá pekařské neboli aktivní droždí. Jenže pořídit si je možné rovněž lahůdkové neboli neaktivní droždí. Ačkoli se oba druhy vyrábí podobně, neboť mají společný kmen kvasinek Saccharomyces cerevisce, které se množí na substrátu bohatém na cukry (ideálně na melase), ve skutečnosti mnoho společného nemají.
Výroba lahůdkového droždí
Klasické droždí je aktivní, tedy živé. Přitom potřebuje cukr, aby přežilo, dostane-li se do kontaktu s vlhkostí. Proto se používá při kynutí pečiva. Problémem může být, že se při pečení nezničí a po konzumaci přežívá díky konzumaci tělesných cukrů, což může způsobovat některé zdravotní potíže (např. kvasinkovou infekci či nadýmání). Lahůdkové droždí je ovšem sušeno (při nízkých teplotách), a právě proto je neaktivní, přičemž se jedná o zdravou ingredienci plnou účinných látek.
Lahůdkové droždí v kuchyni
Lahůdkové droždí se sice nedá používat na kynutí, ale jedná se o výtečné dochucovadlo, které se hodí do pestré škály pokrmů. Můžete s ním ochutit pomazánky, polévky, saláty, rizota či pesta. Chutí navíc připomíná parmezán či čedar, vhodné je tedy i k těstovinám na místo sýra. Zároveň dokáže vázat vodu, takže nachází uplatnění také jako zahušťovadlo, a to jako zdravější alternativa bílé mouky.
Účinky lahůdkového droždí na zdraví
Lahůdkové droždí bývá označování jako kompletní protein a zároveň jde o výborný zdroj vitamínů ze skupiny B-komplex. Někteří výrobci do tohoto dochucovadla přidávají i vitamín B12, jenž se v rostlinné stravě obecně příliš nevyskytuje, takže může jednat o vhodnou surovinu pro vegany. Lahůdkové droždí je navíc bezlepkovou potravinou, mohou jej tedy bez obav použít i lidé trpící celiakií (nesnášenlivost lepku).
Zajímavosti o lahůdkovém droždí
- Vzhledem k tomu, že teplota sušení lahůdkového droždí jen mírně přesahuje 45 °C, splňuje pravidla pro syrovou (RAW) stravu, takže si zachovává všechny živiny i enzymy.
- Po konzumaci čerstvého aktivního droždí může dojít k poruchám trávení a narušení střevní mikroflóry. To u lahůdkového droždí nehrozí.
- Pokud vám klasické droždí nechutná (např. v drožďové pomazánce), lahůdkovému droždí se vyhýbat nemusíte. Chutná a voní totiž zcela jinak.
- Ačkoli lahůdkového droždí obsahuje glutamát, jde o přirozené soli kyseliny L-glutamové. Není tedy synteticky vyrobený.
- Lahůdkové droždí sice dodává jídlům plnou chuť, s množstvím byste to ale neměli přehánět. Pak totiž umí „přehlušit“ ostatní chutě.