Kaviár patří mezi nejexkluzivnější pokrmy na světě. Mnohdy se ale zapomíná na to, že se nejedná pouze o drahou pochoutku, ale také o zdravou kuchyňskou ingredienci.
Jaký je původ kaviáru?
Ačkoli byly rybí jikry konzumovány již v antice, první zmínka o kaviáru pochází z 12. století, a to z Byzance (původně území Východořímské říše). Ve 13. století se pak o něm zmiňují i prameny z Ruska. Také dnes je kaviár nejčastěji spojován s východní Evropou a západní Asií. Největšími exportéry jsou Rusko, Ázerbájdžán, Kazachstán anebo Írán.
Kolik za kaviár zaplatíte?
Kaviáru existuje více druhů. Pravý (černý) kaviár nicméně pochází z jeseterovitých ryb. Vzhledem k jejich úbytku v důsledku intenzivního rybolovu ale není běžně dostupný a stojí tisíce korun pouze za 100 g! Naopak nepravý (červený) kaviár pochází z lososovitých ryb. Ten je cenově daleko dostupnější. Za kaviár z lososa zaplatíte zhruba 300 Kč za 100 g.
Využití kaviáru v kuchyni
Kaviár sice můžete ochutnat v rozličných restauracích, ale uplatnění pro něj naleznete i doma. Často bývá využíván jako předkrm. Neměli byste ovšem zapomínat, že dobře chutná pouze dobře vychlazený (ale ne zase příliš chladný). Kaviár se používá rovněž na chlebíčky, topinky a hodí se i k vejcím. Zároveň se jedná o velmi zajímavou ozdobu rozličných studených pokrmů.
Kaviár z hlediska zdraví
Ačkoli se o kaviáru nejčastěji hovoří jako o jednom z nejexkluzivnějších světových jídel, poněkud se zapomíná na to, že se jedná o velmi zdravý pokrm. Obsahuje totiž mnoho účinných látek, a to především bílkoviny a tuky (zejména omega-3 nenasycené mastné kyseliny). Navíc se v něm vyskytují i vitamíny, a to zejména A a E. Kaviár tedy není pouze pochoutkou. Neměl by ovšem obsahovat příliš konzervačních látek. Pak bude zdravější, na druhou stranu také dražší.
Zajímavosti o kaviáru
- Jak už jsme zmínili, pravý kaviár se vyrábí z jeseterovitých ryb. Ideálně by měl přitom pocházet z ryby s názvem vyza velká.
- Pravý kaviár je chuťově mnohem lepší než nepravý. Mimo jiné nezapáchá rybinou a chutná velmi jemně.
- Cena kaviáru může být skutečně závratná. Nejdražší je přitom ze 100 let starých jeseterů beluga. Z něho se vyrábí íránský kaviár Almas, který stojí 750 000 Kč za kg!
- Úbytek jeseterovitých ryb by se mohl částečně zastavit. Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech totiž přišli s metodou získávání kaviáru bez usmrcení ryb. Ten se prodává pod ochrannou známkou „Sturgeon friendly Caviar“.
- Především dříve se ve státech bývalého SSSR často připravovala i náhražka kaviáru z lilků. Dnes se může jednat o zajímavou alternativu pro vegetariány a vegany.